'Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'

“İslam Dünyanın Her Yerinde Barış Dinidir”

Almanya'nın Köln şehrinde düzenlenen 2. Avrupa Müslümanları Buluşması’nın açılışında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İslam'ın dünyanın her yerinde aynı evrensel değerleri savunan ve yaşatmaya çalışan bir barış dini olduğunu söyledi.

2. Avrupa Müslümanları Buluşması, Köln @ AA değişiklikler: Perspektif

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Almanya’nın Köln kentindeki Diyanet İşleri Türk İslam Birliğinin (DİTİB) Genel Merkezi’nde düzenlenen ‘2. Avrupa Müslümanları Buluşması’nın açılışında konuştu.

Prof. Dr. Ali Erbaş, “Son yıllarda Avrupa’da artan ırk eksenli akımlar, İslam karşıtı söylem ve eylemler Avrupa’nın çok kültürlülüğünü, birlikte yaşama hukukunu, barış ve huzurunu tehdit etmektedir. Özellikle zaman zaman endişe verici boyutlara ulaşan ırkçılık, sosyal dışlama, ötekileştirme, yabancı düşmanlığı, camilere ve mescitlere saldırılar gibi uygulamalar, insan hayatını ve onurunu hiçe saymakta, hareket ve özgürlük alanlarını giderek daraltmakta, insanlığın ortak ahlaki ve vicdani değerlerini tahrip etmektedir. İslam, dünyanın her yerinde aynı evrensel değerleri savunan ve yaşatmaya çalışan bir barış dinidir. Dolayısıyla Avrupa İslamı, Fransa İslamı, ılımlı İslam gibi coğrafi ya da kültürel sıfatlarla İslam’ın konuşulması beyhude bir çabadır. Bunun yerine İslam’ın doğru anlaşılması, hayata daha çok değer katması için çalışmak ve bu yönde çabalara destek olmak en doğru yaklaşımdır” dedi.

“İslam Düşmanlığına Dönüştü”

Müslüman varlığını göz ardı ederek Avrupa’nın geleceğini konuşmanın mümkün olmadığını belirten Erbaş, “Aynı şekilde Avrupa’da Müslümanların geleceği de İslam dünyasından tamamen bağımsız olarak ele alınamaz. Haddizatında bir arada yaşama, daha iyi bir gelecek, eşit haklar ve adalet gibi hususlar yeryüzünde yaşayan herkesi ilgilendiren temel meselelerdir. İslamofobi yani İslam karşıtlığının İslam düşmanlığına dönüşerek fiili bir boyut kazanmaya başladığını görüyoruz” diye konuştu. Erbaş, konuşmasına şöyle devam etti: “Sivil toplum çalışmalarının yadsınamaz bir gerçeklik olduğu, dünyada demokrasi ve özgürlüklere bağlılığıyla öne çıkan Avrupa’da sizlerin, İslam’ın adalet, barış ve hoşgörü ilkeleri çerçevesinde, şeffaf ve denetlenebilir şekilde yürüttüğünüz hizmetler, büyük bir imkan olarak görülmelidir. Dolayısıyla bütün dünyaya model olabilecek bu güzel örneklik, günlük politik ve siyasi hesaplara asla heba edilmemeli, çok kültürlü, çok dinli ve çok uluslu Avrupa toplumunun güvencesi olarak görülmeli, farklılık ve çeşitlilik, zenginlik ve başarı sebebi olarak değerlendirilmelidir.”

“Vatandaşlıktan Doğan Haklarınızı Kullanın”

Avrupa toplumunun ayrılmaz bir parçası olan Müslümanların şiddet, ayrımcılık veya herhangi bir haksızlığa maruz kaldıklarında vatandaşlıktan doğan haklarını ve tüm hukuki süreçleri sonuna kadar takip etmeleri gerektiğinin altını çizen Erbaş, “Bu manada Avrupa’da faaliyet gösteren STK’lar mağdur olan kesimlere rehberlik edecek hukuki mekanizmaları oluşturmalı, onlara her türlü desteği ve imkanı sağlamalıdırlar. Bu tip mağduriyetlerin daha sistematik takibi amacıyla kurumsal yapıları tesis etmelidirler” dedi. Etkinliğe, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın’ın yanı sıra dünyanın çeşitli ülkelerinden din alimleri ve temsilciler katıldı.

Toplantıya Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın yanı sıra İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özcan Hıdır, Katar Hamad Bin Halife Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Casir Avde, Avrupa Fetva ve Araştırma Meclisi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Halid Hanefi, Avrupa Fetva ve Araştırma Meclisi Genel Sekreteri Dr. Hüseyin Muhammed Halaveh, SETA Avrupa Araştırmaları Direktörü, Türk Alman Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Enes Bayraklı, Azzagra Kültür Vakfı Başkanı, Endülüs Mirası Araştırmaları Müdürü Abd Samed Antonio Romero ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Erdal Atalay katılıyor.

Toplantı, 4 Ocak 2019 Cuma günü sonuç bildirgesinin okunmasının ardından sona erecek.(P,AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler