BELÇİKA Brüksel’de Sığınmacılara Destek Protestosu

Belçika'nın başkenti Brüksel'deki Kuzey Tren İstasyonu önünde toplanan yüzlerce kişi, ülkenin sığınmacı politikalarını protesto etti.

admin 14 Ocak 2019

Belçika‘nın başkenti Brüksel’de yüzlerce kişi, ülkenin sığınmacı politikalarını protesto etti. Çeşitli sivil toplum kuruluşları ve derneklerin organize ettiği  “Göç karşıtı politikaları ve ırkçılığı durdurun” temalı protesto kapsamında yüzlerce kişi Brüksel’in Kuzey Tren İstasyonu önünde toplandı.Göçmenlere destek sloganları atan protestocular, “İnsan hakları”, “Irkçılık karşıtı alarm”, “Biz tehlikeli değiliz”, “Avrupa’nın kapanmasını durdurun” yazılı afişler taşıdı.

Göstericilerin Belçika hükümetinin sığınmacı karşıtı politikalarını, polisin göçmenlere yönelik sert uygulamalarını, göçmen kamplarındaki şartları ve sığınmacılara yardım edenlere yönelik hukuki yaptırımları eleştirdiği protestoda hükümet, haksız ve ırkçı politikalara son vermeye çağrıldı.

Aktivistlere “İnsan Kaçakçılığı” Suçlaması

Öte yandan Brüksel Savcılığı, mültecilere yardım ettiği için insan kaçakçılığı ve suç örgütüne üye olmakla suçlanan aktivistler ile ilgili mahkemenin verdiği beraat kararını temyize götürdü. Brüksel savcısı Van Gestel aktivistlerin, göçmenlerin İngiltere’ye kaçak yoldan ulaşmalarına yardımcı olacaklarını iddia etti. Aktivistler arasında insan kaçakçılığı yapanların olduğunu savundu.(P,AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar