ALMANYA Almanya’da İstihbarat Servisi AfD’yi Takip Edecek

Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı, aşırı sağcı ve İslam karşıtı Almanya için Alternatif Partisini mercek altına alacak.

admin 16 Ocak 2019

Almanya‘da Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı (iç istihbarat servisi) aşırı sağcı ve İslam karşıtı Almanya için Alternatif Partisini (AfD) mercek altına alacak.

Federal Anayasayı Koruma Teşkilatından yapılan açıklamada, AfD’nin özgürlükçü demokratik temel düzene karşı siyaset yaptığı yönünde emarelerin bulunduğu belirtildi. Açıklamada özellikle parti yöneticileri ve üyelerinin söylemlerinin insan onuruyla bağdaşmadığı vurgulandı.

Bu emarelerin, muhbir yerleştirmek gibi istihbarat araçlarını kullanarak sistematik bir izlenme için yeteri kadar yoğun olmadığı ifade edilen açıklamada, bundan dolayı partinin bütününün takip edilmesinin bir “inceleme vakası” olarak sınıflandırıldığı belirtildi. Açıklamada, “inceleme vakası” olarak iç istihbarat servisinin, sistematik olarak AfD’nin kamuya açık faaliyetlerini değerlendireceği ve açık kaynaklardan bilgi toplayacağı kaydedildi.

AfD

Almanya’da Her Üç Kişiden Biri Yabancı Düşmanı Tutumlara Sahip

12 Kasım 2018

Gençlik Teşkilatında “Aşırılık Eğilimleri”

Partinin gençlik teşkilatı “Junge Alternative” (JA) ve “Der Flügel” adlı partinin sağ kanadında “aşırılık eğilimleri” olduğuna ilişkin emarelerin bulunduğu ifade edilen açıklamada, bu iki oluşumun, istihbarat servisi tarafından “şüpheli vaka” olarak değerlendirildiği aktarıldı. “Şüpheli vakalarda” daha yakından takibin mümkün olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “JA” ve “Der Flügel” oluşumlarının, sınırlı ölçüde istihbarat araçlarıyla takip edilebileceği, bu oluşumlarda faaliyet gösteren kişilerin verilerinin toplanıp kaydedilebileceği belirtildi.

AfD Hukuki Yollara Başvuracak

AfD Partisi Genel Başkanı Alexander Gauland, Berlin’de yaptığı açıklamada, Federal Anayasayı Koruma Teşkilatının kararının dayanağı olmadığını ileri sürerek, bu karara karşı hukuki yollara başvuracaklarını söyledi.

İçişleri Bakanı Horst Seehofer ise istihbarat servisinin kararını savunarak, “Hukuk devleti gerekli olanı yapmak zorundadır.” ifadesini kullandı. Seehofer, AfD’nin “inceleme vakası” olarak değerlendirilmesinin uygun olduğunun altını çizerek, istihbarat servisinin aldığı kararın siyasi olduğu yönündeki suçlamaları reddetti. Anayasayı Koruma Teşkilatı, eyaletlerden iletilen raporlar ışığında AfD’yi mercek altına alma kararını verdi.

AfD’nin tüm istihbarat araçlarıyla izlenip izlenmeyeceğine bundan sonraki partinin söylemleri ve eylemlerine göre karar verilecek.(AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |