'İSVÇRE'

İsviçre’de İmam Eğitimi Programı Sonlandırılıyor

İsviçre’de ilk kez geçen yıl başlatılan imam eğitimi ile ilgili pilot çalışma, yeterli başvuru olmadığı gerekçesiyle sonlandırılıyor. 

© Peeradontax@ Shutterstock.com değişiklikler: Perspektif)

İsviçre’de Cenevre Üniversitesi bünyesinde 2017 yılında açılan imam eğitimi pilot projesi, başlangıcından sadece bir sene sonra yeterli sayıda başvuru olmadığı gerekçesiyle askıya alınıyor. Konu ile ilgili açıklama yapan Cenevre Üniversitesi Sözcüsü Marco Cattaneo, projenin devamı için en az 10 öğrenci şartının bulunduğunu söyledi. Ancak bölüme sadece 6 öğrencinin kayıt yaptırdığına dikkat çekti.

2020’den sonra Batı- İsviçre’de Devam Edilecek

Cenevre Üniversitesi’nin askıya alacağı projenin 2020’den itibaren Batı-İsviçre’de ise devam etmesi düşünülüyor. Cenevre dışından projeye ilgi olduğu vurgulanırken, 2020’den sonra Batı-İsviçre bölgesinin tamamında başvuruların değerlendirileceği açıklandı. Cattaneo, “Bu, ciddi anlamda ihtiyaç olan kurslara, Cenevre dışında da ilgi olmuş. Bu eğitimleri bölgesel çapta verebilmek adına müzakereler sürüyor.” ifadelerini kullandı.

Program, bir gelişim programı olup, İsviçre’deki imamlara entegrasyon ile alakalı içerikler aktarmayı ve imamların dil yeterliliğini arttırmayı hedefliyor. İlk programa Arnavut, Arap, Türk ve Bosna kökenli 6 imamdan oluşan bir grubun katıldığı kaydedildi.(ala)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler