İSVÇRE İsviçre’de İmam Eğitimi Programı Sonlandırılıyor

İsviçre’de ilk kez geçen yıl başlatılan imam eğitimi ile ilgili pilot çalışma, yeterli başvuru olmadığı gerekçesiyle sonlandırılıyor. 

admin 24 Ocak 2019

İsviçre’de Cenevre Üniversitesi bünyesinde 2017 yılında açılan imam eğitimi pilot projesi, başlangıcından sadece bir sene sonra yeterli sayıda başvuru olmadığı gerekçesiyle askıya alınıyor. Konu ile ilgili açıklama yapan Cenevre Üniversitesi Sözcüsü Marco Cattaneo, projenin devamı için en az 10 öğrenci şartının bulunduğunu söyledi. Ancak bölüme sadece 6 öğrencinin kayıt yaptırdığına dikkat çekti.

2020’den sonra Batı- İsviçre’de Devam Edilecek

Cenevre Üniversitesi’nin askıya alacağı projenin 2020’den itibaren Batı-İsviçre’de ise devam etmesi düşünülüyor. Cenevre dışından projeye ilgi olduğu vurgulanırken, 2020’den sonra Batı-İsviçre bölgesinin tamamında başvuruların değerlendirileceği açıklandı. Cattaneo, “Bu, ciddi anlamda ihtiyaç olan kurslara, Cenevre dışında da ilgi olmuş. Bu eğitimleri bölgesel çapta verebilmek adına müzakereler sürüyor.” ifadelerini kullandı.

Program, bir gelişim programı olup, İsviçre’deki imamlara entegrasyon ile alakalı içerikler aktarmayı ve imamların dil yeterliliğini arttırmayı hedefliyor. İlk programa Arnavut, Arap, Türk ve Bosna kökenli 6 imamdan oluşan bir grubun katıldığı kaydedildi.(ala)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar