Cumhurbaşkanlığı Seçimleri Fransa’da Bu Pazar Seçim Olsa Aşırı Sağ Yine İkinci Tura Kalıyor

Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinden 2 yıla yakın bir zaman sonra yapılan anket, Cumhurbaşkanı Macron'un en güçlü rakibinin aşırı sağcı Marine Le Pen olduğunu ortaya koydu.

admin 11 Şubat 2019

Fransa’da araştırma şirketi Ifop tarafından gerçekleştirilen anket, 17 Kasım’dan beri devam eden sarı yeleklilerin gösterileri nedeniyle zor günler geçiren Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, bu pazar seçim olması durumunda yeniden cumhurbaşkanı seçileceğini ortaya koydu. 

Marianne dergisinde yayınlanan anket sonuçlarına göre bu pazar seçim olması durumunda Cumhurbaşkanı Macron, ikinci turda vatandaşların yüzde 56’sının oyunu alarak yeniden ipi göğüsleyebiliyor. Macron’un ikinci turdaki rakibinin ise yine 2017’deki seçimlerde olduğu gibi aşırı sağ siyasetçi Marine Le Pen olacağı kaydedildi. Ulusal Birliktelik Partisi lideri Le Pen’in oyunu ise 2017’ye oranla 10 puandan fazla artırarak yüzde 44’e yükselttiği bildirildi.

Aşırı Sağın Oylarında Patlama

Seçimlerin ilk turunda ise Cumhurbaşkanı Macron’un bir önceki seçimlere nazaran oyunu 6 puan artırdığı gözlemlendi. Son seçimlerin ilk turunca yüzde 24 alan Cumhurbaşkanı Macron’un bu hafta seçim olması durumunda yüzde 30 oy alacağı duyuruldu. Macron ile birlikte seçimlerin ilk turunda oyunu en çok artıran lider ise Marine Le Pen oldu. 2017’de düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda yüzde 21 alan Le Pen’in oyunun bu pazar seçim olması durumunda yüzde 27 yükselteceği belirtildi.

Önceki Dönemin İktidar Partisi’nin Oyu Yüzde 3’e Geriledi

Bu iki liderin dışında kalan diğer tüm adayların ise kan kaybettiği gözlemlendi. Ankete göre seçimlerin ilk turunda Le Pen’den sonra 3’üncü sırada yüzde 12’lik oy oranı ile Ulusal Sol Cephe’nin lideri Jean-Luc Melenchon yer alıyor. Yine merkez sağın en güçlü partisi konumundaki Cumhuriyetçi Parti’nin lideri Laurent Wauquiez’un oy oranı ise yüzde 8 olarak ölçüldü. Bir önceki dönem François Hollande’ı Elysee’ye taşıyan Sosyalist Parti’nin(PS) adayı Olivier Faure’un oy oranının ise sadece yüzde 3’de kalacağı duyuruldu. 

Fransa’da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak 17 Kasım 2018’de başlayan ancak daha sonra Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetimine isyana ve öfkeye dönüşen sarı yeleklilerin eylemleri, ülkede son yılların en şiddetli protestosu haline dönüşmüştü. Gösterilerde 11 kişi hayatını kaybetti ve 2 binden fazla kişi yaralandı, yaklaşık 6 bin kişi gözaltına alındı, binden fazla kişi hapis cezasına çarptırıldı. (fk)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |