Fransa Paris’te 3 Bin 600’den Fazla Kişi Sokaklarda Yaşıyor

Fransa'nın başkenti Paris'te 3 bin 600'den fazla kişinin hayatını sokaklarda sürdürdüğü kaydedilirken, geçen yıl sokaklarda yaşayan 18 evsizin çeşitli nedenlerle hayatını kaybettiği açıklandı.

admin 14 Şubat 2019

Fransa‘nın başkenti Paris‘te 3 bin 600’den fazla kişi, hayatını sokaklarda sürdürüyor. Paris Belediyesinden yapılan açıklamada 7 Şubat gecesi şehrin sokaklarında ve metro istasyonlarında yapılan “evsizlerin tespiti” taramasına dair rakamlar paylaşıldı.

Paris‘te ikinci kez gerçekleştirilen taramada, 2 bin 232 kişinin sokaklarda, 751 kişinin tren garları, metro istasyonları ve araç parkları ve hastanelerin acilleri gibi kapalı kamu mekanlarında ve 639 kişinin orman ve bahçelerde yaşadığı belirlendi. Geçen sene yapılan taramada 3 bine yakın kişinin sokaklarda yaşamak zorunda kaldığı tespit edilmişti.

“Hükümetin Aldığı Önlemle Yetersiz Kalıyor”

Fransa’daki 800 derneğin çatı kuruluşu Dayanışma Aktörleri Federasyonu’ndan yaklaşık iki hafta önce yapılan açıklamada, aşırı soğukların etkili olduğu son günlerde ülkenin çok sayıda şehrinde binlerce evsizin, kendilerine hükümet tarafından barınacak bir merkez tahsis edilmediği için sokaklarda yaşamak zorunda kaldığı vurgulanmıştı.

Açıklamada, hükümetin evsizler için aldığı önlemlerin yeteriz kaldığının altı çizilirken, hükümetten acilen sokaklarda uyumak zorunda kalan, hayati tehlikeleri bulunan kişilere acilen barınacak merkezlerin tahsis edilmesi istenmişti.

Geçen Yıl 18 Evsiz Hayatını Kaybetmişti

Geçen yıl sokaklarda yaşayan 18 evsiz, çeşitli nedenlerle hayatını kaybetmişti. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 2017’nin yazında yaptığı açıklamada, “2017 sonuna kadar sokakta yaşayan kimsenin kalmayacağı” sözünü vermişti.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |