Mısır'daki İdamlar Mısır’da 9 Gencin İdam Edilmesi Berlin’de Protesto Edildi

Mısır'da darbe karşıtı 9 kişinin idam edilmesine, Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen protesto gösterisiyle tepki gösterildi.

admin 22 Şubat 2019

Mısır‘da darbe karşıtı 9 kişinin idam edilmesi, Almanya’da protesto edildi. Almanya Mısır Demokrasi Birliği (DAUD) tarafından Mısır’ın Berlin Büyükelçiliği önünde organize edilen gösteriye katılan bir grup Mısırlı, idam edilen 9 gencin fotoğraflarını taşıdı. Protestocuların taşıdığı dövizlerde, “İdamları durdurun” ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi aleyhine yazılar yer aldı.

Gösteriye katılan Ali Allavi, yaptığı açıklamada, Mısır’da askeri rejimin dün 9 suçsuz insanı idam ettiğini ifade ederek, davada yanlış bilgilerle idam kararlarının alındığını savundu. Allavi, geçen haftalarda da 6 kişinin idam edildiğini belirterek, “2 haftadan az bir sürede Mısır’da 15 kişi idam edildi. Bu devam ediyor. Bu rejim durdurulmalı. Bizim elimiz kolumuz bağlı burada. Biz insanların duyarlı olması için burada gösteri yapıyoruz.” diye konuştu.

“Demokrasi, İnsan Hakları Adına Konuşanlar Bu Konuda Tek Bir Kelime Etmedi”

Batılı ülkeleri Mısır‘daki idamlar konusunda seslerini çıkarmadıkları için eleştiren Ali Allavi, “Her gün demokrasi, insan hakları ve özgürlük konusunda konuşuyorlar. Ancak bu konuda kimse tek bir kelime etmedi. Amnesty ve Human Right Watch gibi insan hakları örgütleri bile bu idamların durdurulmasını istedi. Ancak hiç bir hükümet, hatta (Almanya Başbakanı Angela) Merkel ve Alman Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yapmadı. Bu onların sözlerine inancımızı kaybettiriyor.” ifadelerini kullandı.

Allavi, Berlin’de yaşayan birçok Mısırlının ülkelerindeki rejimden korktukları için bu gösteriye katılamadığını da kaydetti. Göstericiler protesto eyleminin ardından dağıldı.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar