İslamofobi İİT’den Uyarı: İslamofobi En Üst Seviyeye Ulaştı

İİT İslamofobi Gözlemevi'nin raporuna göre, Müslümanlara karşı "hoşgörüsüzlük ve ayrımcılık" 2018 sonunda en üst seviyeye ulaştı.

admin 28 Şubat 2019

İslam İşbirliği Teşkilatı’na (İİT) bağlı İslamofobi Gözlemevi, Müslümanlara karşı hoşgörüsüzlük ve ayrımcılığın geçen hazirandan itibaren yükselişe geçerek yıl sonunda en üst seviyeye ulaştığını açıkladı.

İİT İslamofobi Gözlemevi, Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de 1-2 Mart’ta yapılacak İİT Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısı öncesinde Haziran 2018-Şubat 2019 raporunu yayımladı. Raporda 2018’in ikinci yarısında Müslümanlara karşı ayrımcılık ve nefret söyleminde artış gözlendiğine dikkat çekilirken, isim vermeksizin aşırı sağcıların hükümette yer aldığı bazı ülkelerin İslamofobi kavramını ulusal politikalarının temeline yerleştirdikleri belirtildi.

“İslamofobideki Artış Korkutucu”

Raporda İslamofobideki artışın korkutucu olduğu uyarısında bulunan İİT Genel Sekreteri Yusuf bin Ahmed el-Useymin, üye ülkeleri ulusal politikalar, eğitim gibi adımlarla bu felaketle mücadele etmeye çağırdı.

İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreterliği’ne bağlı İslamofobi Gözlemevi tarafından Temmuz 2017-Nisan 2018 dönemindeki İslamofobik vakıaların ele alındığı raporda ise İslamofobi’nin Batı, Asya ve Avustralya’da önceki yıla oranla gerilemesine rağmen söz konusu vakıaların hâlâ devam ettiği belirtilmişti. Raporda düşüş olmasına rağmen İslamofobinin Müslümanlar için hâlâ gerçek bir sorun olduğuna değinilmişti. (AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |