Dövizle Askerlik Yeneroğlu’ndan “Dövizle Askerlik” Uyarısı: “Vatandaşlıktan Çıkma Durumları Yaşanabilir”

AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, 5 bin 113 Euro'ya çıkarılan dövizle askerlik ücretinin karşılanamayacak bir yük oluşturup bazı vatandaşların uzun süre Türkiye’ye gelememesine neden olabileceği uyarısında bulundu.

admin 11 Mart 2019

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından önceki gün açıklanan yeni askerlik sisteminde yurt dışında bulunanlar için paralı askerlik ücretinin 5 bin 113 Euro’ya çıkarıldığı duyurulmuştu. Konu ile ilgili açıklama yapan AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, dövizle askerlik için ödenecek meblağın artırılmasının yurt dışında yaşayan Türkler için karşılanamayacak bir yük oluşturacağı ve bunun da bazı vatandaşların uzun süre Türkiye’ye gelememesine neden olabileceği uyarısında bulundu. 

Yeneroğlu, yeni dövizle askerlik ücretinin açıklanmasından sonra yurt dışında yaşayan vatandaşların tepkilerini telefon, e-mail veya sosyal medya aracılığıyla dile getirdiğine dikkat çekerek, “Öngörülen yeni sistemde Türkiye’deki yükümlülere ya askerlik hizmetini yapma ya da bedelli askerlik imkanından faydalanma alternatifleri sunulmaktadır. Ancak yurt dışında yerleşik bir yükümlü için ‘içinde bulunduğu şartlar nedeniyle’ sadece dövizle askerlik imkanı söz konusudur. Öte yandan yurtdışındaki insanlarımızın sosyo ekonomik şartlarını dikkate aldığımızda ödenecek meblağın artırılması, karşılanamayacak bir yük oluşturabilecektir. Bu da bazı vatandaşlarımızın uzun süre Türkiye’ye gelememesine neden olabilecektir. Ayrıca yurt dışındaki gençlerimiz açısından baktığımızda zaten doğdukları ve yaşadıkları ülkenin vatandaşı olmaları sebebiyle Türk vatandaşlığından çıkma durumları yaşanabilecektir.” ifadelerini kullandı. 

Dövizle Askerlik

Dövizle Askerliğe Zam: Ücret 5 Bin 113 Euro'ya Çıkıyor

8 Mart 2019

“Endişeler Değerlendirmeye Alındı”

Mustafa Yeneroğlu, dövizle askerlik meselesinin, diaspora politikalarının bir gereği olarak, Türkiye ile olan bağın muhafaza edilerek daha da güçlendirilmesi için kolaylaştırıcı yöntemle ele alınmasının faydalı olacağına vurgu yaptı. Yeneroğlu, “Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın meselelerini takip eden bir milletvekili olarak bu düşüncelerimizi konunun gündeme gelmesinin ardından Milli Savunma Bakanımızla paylaştık, önerinin tekrar değerlendirilmesi gerektiğini belirttik. Endişelerimizi aynı zamanda Sayın Cumhurbaşkanımıza da arz ettik.” dedi. Milli Savunma Bakanlığı’nın kamuoyu ile paylaşılan yeni askerlik sistemiyle ilgili çalışmalarının devam ettiğini kaydeden AK Parti İstanbul Milletvekili, dövizle askerlikle ilgili yurt dışındaki Türklerin endişelerinin değerlendirmeye alındığını söyledi. 

Milli Savunma Bakanı Akar, önceki gün katıldığı AA Editör Masası’nda yaptığı açıklamada “Bedelli askerlik ücreti bugün itibariyle 31 bin 343 TL ve her 6 ayda bir bu ücret artacak” açıklamasında bulunmuştu. Yurt dışında bulunanlar için paralı askerlik ücretinin ise bedellinin Euro karşılığı olduğu ve bugün itibariyle bu ücretin 5 bin 113 Euro’ya tekabül ettiği belirtildi.reporter.gif(fk)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:
  • kenan yigit
   2019-05-22 04:08:19

   biz zar zor gecinirken avrupada bu parayi nasil ödeyecez bunu hic degerlendirme yapiyorlarmi acaba böyle sacma sapan sistem olmaz cok genc vatandaslikdan cikar bundan emin olun cünkü cok avrupada türkler bu askerlik yüzünden memleketine gidemiyor

  • Ahmet Cuheyla
   2019-03-18 20:33:27

   O kadar para verecegime ben de cikardim vatandasliktan, Turkiye pasaportunun Almanya pasaportunun yaninda pek degeri yok.

  2 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar