Belçika “Ben Irkçıyım, Başörtülü Kadınlardan Nefret Ediyorum”

Belçika’da yaşanan olayda, çocuklarını okuldan almaya giden başörtülü iki kadın, bir kişinin ırkçı saldırısına maruz kaldı.

admin 28 Mart 2019

Belçika‘nın başkenti Brüksel’in güneyindeki Uccle şehrinde meydana gelen olayda, çocuklarını okuldan almaya giden başörtülü iki kadın ırkçı saldırıya maruz kaldı. Olayla ilgili konuşan mağdurlardan Nabilla isimli kadın, kız kardeşi ile birlikte okul çıkışında çocuklarını almaya gittiklerini söyledi. Yaya geçidinden geçtikleri esnada bir şoförün ırkçı saldırısına maruz kaldıklarını aktaran Nabilla, şoförün “Ben ırkçıyım, başörtülü kadınlardan nefret ediyorum!” diye bağırdığını söyledi. Daha sonra ise adamın bilerek aracı kardeşinin üzerine sürerek yere düşürdüğünü aktardı.

Avrupa'da İslam

"Avrupa'da Müslüman Olmak Zor, Görünür Müslüman Olmak Daha Zor"

15 Şubat 2019

Serbest Bırakıldı

Olay sonrası 70’li yaşlardaki şoför, “kasıtlı saldırı ve İslamofobik hakaret” suçlamalarıyla Brüksel Savcılığı’nda ifade verdi. Suçlamaları reddeden şoför serbest bırakılırken, Brüksel Savcılığı soruşturmanın sürdüğünü açıkladı.

Mağdur aileler, ayrıca Ayrımcılıkla Mücadele Kurumu (UNIA), Irkçılık, Antisemitizm ve Yabancı Düşmanlığı ile Mücadele Hareketi (MRAX) ve İslamofobiye Karşı Mücadele Kollektifi’ne (CCIB) de şikayet dilekçeleri gönderdi. Saldırganın ise mağdur kadınlar aleyhinde şikayet başvurusunda bulunduğu aktarıldı.(fk)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |