Yeni Zelanda'da Terör Saldırısı Camide Katliam Yapan Teröristin Kısa Süreliğine Almanya’ya da Uğradığı Ortaya Çıktı

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki Nur ve Linwood camilerinde 50 kişiyi katleden terörist Brenton Tarrant’ın kısa süreliğine Almanya’ya da uğradığı ortaya çıktı.

admin 4 Nisan 2019

Alman Haber Ajansı dpa’nın haberine göre bir Federal Kriminal Dairesi yetkilisi, basına kapalı yapılan Federal Meclis İçişleri Komisyonu toplantısında saldırgana ilişkin bilgiler verdi. Komisyonda konuşan yetkili, Tarrant’ın kısa bir süre Almanya’ya da uğradığını söyledi. Teröristin 30 Kasım 2018’de Almanya’nın güneyindeki Neuschwanstein Şatosu’nda kredi kartını kullandığını belirten yetkili, kartın aynı gün hem sabah hem de akşam Avusturya’da da kullanılmasından dolayı Tarrant’ın kısa süreli Almanya’ya uğradığının varsayıldığını anlattı.

Yeni Zelanda'da Terör Saldırısı

Silahlanmış İslamofobi: Christchurch Cami Saldırıları

1 Nisan 2019

Avusturya ve Fransa’daki Aşırı Sağcılara Para Göndermiş

Tarrant’ın sadece Avusturyalı aşırı sağcı Kimlikçiler Hareketine para göndermediğine işaret eden yetkili, aynı zamanda 18-25 Eylül 2017’de toplam 2 bin 200 Euro ‘Generation Identitaire’ adlı Fransa’daki aşırı sağcı Kimlikçiler Hareketine de para gönderdiğini kaydetti. Tarrant’ın bunun dışında 9 Mayıs 2014’te Avusturalya’daki banka hesabından bir Alman’ın Belçika’daki banka hesabına da para havale ettiğini ifade eden yetkili, gönderme sebebi olarak da “Filipinler’de dalış eğitimi” yazdığını belirtti.

Daha önce Avusturyalı Kimlikçiler Hareketi ile Avusturalya doğumlu terörist arasında bağlantı olduğu belirlenmiş, teröristin Kimlikçiler Hareketi’nin Avusturya Sözcüsü Martin Seller’e finansal destekte bulunduğu tespit edilmişti.

Yeni Zelanda'da Terör Saldırısı

Aşırı Sağcıların Küresel İlham Vericisi: Breivik

1 Nisan 2019

Duruşmaya Kamera İle Bağlanması Bekleniyor

Yeni Zelanda Polisinden yapılan yazılı açıklamada, 5 Nisan Cuma günü ChristchurchYüksek Mahkemesinde düzenlenmesi beklenen duruşmada terör saldırasından tutuklanan şahsın, 50 cinayet ve 39 cinayet girişimi için ayrı ayrı suçlanacağı ifade edildi. Ülkenin en yüksek güvenlikli Auckland Hapishanesi’ndeki tek kişilik hücresinde tutulan terörist Brenton Tarrant’ın, yarınki duruşmaya kamera bağlantısıyla katılması bekleniyor.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |