Cami Saldırıları Fransa’da Camilere Irkçı Saldırı

Fransa'nın batısındaki Rennes'de 3 caminin duvarına İslam karşıtı yazılar yazıldı. Bretagne Bölgesi İslam Konseyi'nin olay üzerine şikayette bulunacağı belirtildi. 

admin 16 Nisan 2019

Fransa‘nın Rennes kentinde üç caminin duvarına İslam karşıtı yazılar yazıldı. Fransa İslam Konseyi‘ne (CFCM) bağlı Bretagne Bölgesi İslam Konseyi’nin olay üzerine şikayette bulunacağı belirtildi.

CFCM bünyesinde faaliyet gösteren İslamofobi Gözlemevi Başkanı Abdullah Zekri, basına yaptığı açıklamada, söz konusu yazıların silinmesi için çalışmaların başlatıldığını söyledi. Fransa‘da seçimler yapılacağı zaman Müslüman karşıtı saldırıların arttığına dikkati çeken Zekri, “8 yıldır bu görevi yapıyorum, alıştım artık. Seçimler yaklaştığında Fransa‘nın sorunlarını İslam’a ve Müslümanlara mal ediliyor.” dedi.

Fransa‘da halk, en yakın Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri için 26 Mayıs’ta sandık başına gidecek.

Avrupa'da İslam

"Avrupa'da Müslüman Olmak Zor, Görünür Müslüman Olmak Daha Zor"

15 Şubat 2019

İslamofobik Saldırılarda Düşüş Kaydedilmişti

Fransa İslam Konseyi’ne (CFCM) bağlı İslamofobi’ye Karşı Ulusal Gözlemevi’nin (ONCI), İslamofobik saldırılarla ilgili şubat ayında yayınladığı raporda, 2018 yılında ülkede 100 saldırı meydana geldiği duyurulmuştu. Bu saldırıların da 43’ünün şiddete dönüştüğü, 57’sinin ise tehdit olarak kaldığı aktarılmıştı. Cami ve Müslüman mezarlıklarını hedef alan İslamafobik eylemlerin ise bir önceki yıla göre azalarak sayısının ise 51’e düştüğü aktarılmıştı.(P,AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |