'Yeni Zelanda'da Terör Saldırısı'

 Christchurch’deki Terör Saldırında Hayatını Kaybeden Tuyan Son Yolculuğuna Uğurlandı

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentindeki terör saldırısında ağır yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Zekeriya Tuyan, Ankara'da defnedildi.

@AA değişiklikler: Perspektif

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki terör saldırısında ağır yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Zekeriya Tuyan, Ankara’nın Çubuk ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı.
Yaşamını yitiren Zekeriya Tuyan için baba ocağı Çubuk ilçesine bağlı Tahtayazı Mahallesi’ndeki camide cenaze töreni düzenlendi. Taziyeleri kabul eden baba Ahmet Tuyan, saldırı olayını televizyondan öğrendikten sonra Yeni Zelanda’ya gittiğini belirtti. Yaralanan oğlunun yaşam savaşını kazanacağını umduklarını ancak vefat ettiğini dile getiren Tuyan, “Oğlumu kendi ellerimle kefenledim ve vatanına getirdim. Çok üzgünüz ama yapacak bir şeyimiz yok. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.” dedi.

“İbadet Anında Teröristin Kurşununa Hedef Oldu”

Cenaze namazı öncesi cemaate seslenen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da Zekeriya Tuyan’ı hastanede ziyaret ettiğini ve gözleriyle bakıştıklarını anlattı. Tuyan’ın diğer saldırıya uğrayanlar gibi şehit olduğunu dile getiren Erbaş, şunları kaydetti: “Bir terörist saldırısı neticesinde 50 kardeşimiz şehit olmuştu ve bir o kadar yaralanan vardı. Saldırı sonrası Zekeriya kardeşimizi Yeni Zelanda’da hastanede ziyaret ettik ve göz göze bakıştık. ‘Sağlığına kavuşacak ve nice camilerde secde edecek’ diye umutlanmıştık. Kimin ne zaman ve nerede öleceğini kimse bilemez. Kardeşimiz bu Tahtayazı köyünde doğdu, büyüdü. 16 bin kilometre uzaklıktaki bir ülkede rızkını aramaya gitti ve ibadet anında bir katilin, bir teröristin kurşununa hedef oldu. Allah şehitliğini makbul eylesin.” Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın kıldırdığı namazın ardından Tuyan’ın cenazesi, mahalle mezarlığında toprağa verildi.

Cenaze törenine, Tuyan’ın yakınlarının yanı sıra Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Çubuk Kaymakamı Uğur Sezer, Belediye Başkanı Baki Demirbaş, AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Anne ve Babası Perspektif’e Konuşmuştu

Oğullarını ziyarete gittikleri Christchurch’de Perspektif’e konuşan Zekeriya Tuyan’ın anne ve babası, çocuklarını en son geçen sene Ramazan ayında gördüklerini söylemişti. Annesi, hasta olduğu zaman uzakta olduğu için genellikle bunu oğlundan gizlediğini belirterek, ancak oğlunun bunu hissettiğini ve kendisine, sürekli “kendini üzme anne, kendini yorma anne” dediğini gözyaşları ile anlatmıştı. Çocuğunu sağsalim gördüğü için mutlu olduğunu dile getirmiş, oğlu için dua istemişti.

İki çocuk babası Zekeriya Tuyan, Christchurch Hastanesi’nde yoğun bakım ünitesinde tedavi altındaydı. Yeni Zelanda‘nın Christchurch kentindeki Nur ve Linwood camilerine 15 Mart’ta yapılan terör saldırasında 50 kişi hayatını kaybetmiş, Tuyan ile 50 kişi de yaralanmıştı.(AA,P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler