Belçika Belçika Sandık Başına Gidiyor: 30 Türk Kökenli Aday da Ter Dökecek

Belçika’da pazar günü yapılacak federal ve bölge parlamentoları seçimleri için 8 milyon kişi sandık başına gidecek. Çeşitli partilerden seçimlere giren yaklaşık 30 Türk kökenli aday, Brüksel’de sokak sokak dolaşarak seçim kampanyası yaptı. 

admin 23 Mayıs 2019

Belçika’da pazar günü yapılacak seçimlerde 30 civarında Türkiye kökenli aday, federal ve bölge parlamentolarında yer alabilmek için yarışıyor. Başkent Brüksel’de seçim kampanyası boyunca sokak sokak dolaşarak halkın sorunlarını dinleyen Türk adaylar, özellikle eğitim, sosyal projeler, yabancı düşmanlığı, konut ve işsizlik gibi sorunlara eğiliyor. Flaman bölgesindeki Gent kenti de Türkiye kökenli adayların aktif olduğu yerlerin arasında. Brüksel’in en küçük belediyesi Saint-Josse’un Belediye Başkanı Emir Kır, Belçika Federal Parlamentosu için yarışıyor.

5 Yılda Ciddi Bir Sosyal Kıyıma Uğradı

Belçika doğumlu Kır, “Belçika’da sağcılar ve popülist eksenli partilerin yönetimiyle ülke, 5 yılda ciddi bir sosyal kıyıma uğradı. Emeklilik yaşı 67’ye çıktı. Birçok sağlık masrafları karşılanmıyor ve hayat da zorlaştı” dedi.
Mevcut hükümet döneminde yabancıların haklarının kısıtlandığına da dikkati çeken Sosyalist Parti üyesi Kır, “Müslümanlar sürekli terörle özdeşleştirilmeye çalışıldı. Helal kesim yasağı getirildi. Camilere baskınlar yapıldı” diye konuştu. Devletin vatandaşlar arasında ayrım gözetmemesi ve herkese eşit davranması gerektiğini dile getiren Kır, konuştuğu vatandaşların özellikle alım gücündeki düşüş ve ayrımcılıktan şikayet ettiğini söyledi.

Belçika

Türk Kökenli Vekilin Seçmene Gönderdiği Türkçe Mektup Ülke Gündemine Yerleşti

22 Mayıs 2019

Yabancı Düşmanlığı Arttı

Brüksel Bölge Parlamentosu adaylarından Mustafa Ulusoy ise muhalefetteki Reformist Hareket (MR) partisi adına yarışıyor. Belçika’ya 15 yıl önce Türkiye’den gelen ve 2012’den bu yana belediye meclis üyeliği yapan Ulusoy, Brüksel’in artık yaşanmaz hale geldiğini belirterek, “Partimiz zorunlu entegrasyon sürecini öngörüyor ve ben bunu destekliyorum. İnsanlar bu ülkeye entegre edilmiyor, sonra da bundan şikâyet ediliyor. Yapılan bir takım algılarla yabancı düşmanlığı da yaygınlaştı” dedi.

8 Milyon Kişi Sandık Başında

Yaklaşık 230 bin Türkiye kökenlinin yaşadığı Belçika’da beş yılda bir düzenlenen federal ve bölgesel parlamento seçimleri, 18 yaşını doldurmuş 8 milyon civarında seçmenin katılımıyla 26 Mayıs pazar günü yapılacak. İki kanatlı olan Belçika Federal Parlamentosu, Temsilciler Meclisi ve Senatodan oluşuyor. Federal düzeydeki seçimlerde 150 üyeli Temsilciler Meclisi üyeleri belirlenecek. Seçimlere federal ve bölgesel düzeyde 30 civarında Türk aday katılacak.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |