İslamofobi Fransa’da İslamofobi ile Mücadele Gözlemevi Başkanına İslamofobik Saldırı

Fransa’da İslamofobiye Karşı Ulusal Gözlemevi Başkanı Abdallah Zekri, İslamofobik saldırı mağduru oldu. Zekri’nin posta kutusuna domuz parçaları bırakıldı.

admin 23 Mayıs 2019

Fransa’da 22 Mayıs’ta meydana gelen olayda, İslamofobiye Karşı Ulusal Gözlemevi Başkanı Abdallah Zekri Müslüman karşıtı ırkçı saldırının hedefi oldu. Abdallah Zekri yaptığı açıklamada, evine domuz parçaları gönderildiğini söyledi. Zekri, “Hiçbir mesaj bırakmadan domuz parçalarını posta kutuma bırakmışlar.” ifadelerini kullandı. Ramazan ayında yaşanan olayın masum olmadığını kaydeden Aballah Zekri, “Irkçılık mağduru kişiler lehine yürüttüğüm çalışmaların bazı İslamofobik çevreleri rahatsız ettiğini biliyorum.” dedi. Zekri saldırı ile ilgili suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı. Ayrıca Zekri’nin evine gelen polislerin de incelemede bulunduğu aktarıldı.

CFCM Saldırıyı Kınadı

Yaşanan ırkçı olaya Fransa İslam Konseyi (CFCM) de tepki gösterdi. CFCM’den yapılan yazılı açıklamada saldırının kınandığı duyuruldu. Açıklamada “Bu İslamofobik saldırının aydınlatılmasında Fransa adaletine güveniyoruz.”ifadelerine yer verildi. Paris Büyük Cami Müftüsü Dalil Boubakeur de eylemin provakasyon amaçlı olduğunu söyledi. Saldırının ümit kırmak amacı güttüğünü söyledi. Boubakeur, yetkilileri bu tarz İslamofobik eylemlere karşı önlem almaya davet etti. 

Daha Önce de Irkçı Saldırıya Maruz Kalmıştı

Abdallah Zekri, daha önce de ırkçı saldırıya maruz kalmıştı. Tehdit mektupları alan Zekri’nin evinin duvarlarına da 2013 yılında ırkçı mesajlar yazılmıştı. (fk)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |