Hollanda AP Seçimlerinde Sandığa İlgi Az Oldu! Türk Kökenli Adaylar Seçilemiyor

Hollanda'da, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde yapılan sandık çıkış anketine göre göçmen kökenliler tarafından kurulan Denk Partisi parlamentoya üye gönderemiyor. Aşırı sağ partiler ise parlamentoya girmeyi başardı.

admin 24 Mayıs 2019

Hollanda‘da, perşembe günü gerçekleştirilen Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinin sandık çıkışı anket sonuçları açıklandı.

Ankete göre, seçimin galibi Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri’nin 4. sıradan aday olduğu İşçi Partisi (PvdA) oldu. Araştırma şirketi Ipsos’un verilerine göre, PvdA, 5 sandalye ile ilk sırada yer alırken Başbakan Mark Rutte’nin liderliğindeki Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisinin (VVD) 4 parlamento üyesi çıkarması öngörülüyor.

En Büyük Kaybı Geert Wilders’in Partisi Yaşadı

2014 seçiminde 4 sandalye kazanan aşırı sağcı Geert Wilders‘in liderliğindeki Özgürlük Partisinin (PVV), bu kez bir sandalyeyle en büyük kaybı yaşayan parti olacağı tahmin ediliyor. İlk defa AP seçimlerine katılan ülkede mart ayındaki eyalet seçimlerinde en çok oyu alan aşırı sağcı Demokrasi için Forum Partisinin (FvD) ise 3 sandalye elde edeceği öngörülüyor.

Yeşil Sol Partisinin (GL) 3 sandalye kazanacağı değerlendirilen seçimde, hükümet ortakları “Demokratlar 66” 2 sandalye, Hristiyan Demokrat Partinin (CDA) 4 sandalye kazanacağı tahmin ediliyor. Diğer hükümet ortağı Hristiyan Birlik Partisinin, seçime birlikte girdiği Reformcu Devlet Partisi (SGP) ile 2, Sosyalist Parti (SP) ve 50+ Partisinin de birer sandalye elde edeceği öngörülüyor.

Denk Partisi Parlamentoya Üye Gönderemiyor

PvdA’nın entegrasyon politikasına güvenoyu vermedikleri için ihraç edilen Türk kökenli Milletvekilleri Tunahan Kuzu ve Selçuk Öztürk’ün kurduğu Denk Partisi ise parlamentoya üye gönderemiyor.

Yaklaşık 13 milyon seçmenin bulunduğu ülkede seçime katılım oranı, 2014 seçimlerindeki yüzde 37,3’ü geçerek yüzde 41,2 oldu. Sayım sonucu, 26 Mayıs Pazar akşamı AB üyesi ülkelerle duyurulacak. Seçimin resmi sonuçları 31 Mayıs’ta ilan edilecek.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |