'Hollanda'

Wilders: “Çifte Vatandaşların Oy Kullanması ve Seçilmesi Yasaklansın”

PVV lideri Geert Wilders, Hollanda'daki çifte vatandaşların seçimlerde oy kullanmasının ve seçilmesinin yasaklanması için yasa tasarısı sundu.

Fotoğraf: Shutterstock.com

Hollanda‘da aşırı sağcı Özgürlükler Partisinin (PVV) lideri Geert Wilders, çifte vatandaşların ülkedeki seçimlerde oy kullanmasının ve seçilmesinin yasaklanması için parlamentoya yasa tasarısı sundu. Wilders, sosyal medya hesabından, “Çifte vatandaşlar için aktif ve pasif seçim hakkına son. Başka ülkelere bağlılığa ve çift çıkara son. Hollanda bizim.” ifadeleriyle yasa tasarısı önergesini paylaştı. Önergede, çifte vatandaşların ülkedeki seçimlerde hem oy kullanmaması hem de seçilmemesi teklif ediliyor.

Wilders, kamu yayın kuruluşu NOS’a yaptığı açıklamada ise önergenin ülkedeki tüm çifte vatandaşlar için geçerli olduğunu belirterek, “Bununla birlikte, çifte vatandaş olan Denk Partisi üyelerini Hollanda Parlamentosundan, belediye meclislerinden ve eyaletlerden uzak tutabilirsek, bu yasanın harika sonucu olur.” dedi.

Tasarıya ilk tepki Demokratlar 66’dan (D66) geldi. Milletvekili Rob Jetten, böylesi bir nefret söylemi ve kutuplaştırmaya izin vermeyeceğini ve Hollandalıların geldikleri ülke üzerinden değil, başarıları üzerinden yargılanması gerektiği ifadelerini kullandı.

“1,3 Milyon Seçmenin Seslerini Duyurmasını Engellemek İstiyor”

Denk Partisi Meclis Grup Başkanı Tunahan Kuzu da konuyla ilgili yayınladığı basın bildirisinde, PVV’nin, bu yasa ile 1,3 milyon seçmenin seslerini duyurmasını engellemek istediğini belirterek, çifte vatandaş olanların seçme ve siyaset hakkını ellerinden almak istediğini söyledi. Wilders ve partisinin, korktuklarından dolayı bu yasa tasarısını sunduğunu ifade eden Kuzu, “Denk Partisi, Wilders’e karşı 2014 yılından beri güçlü ve sert mücadele veriyor. Demokratik araçlar ile Denk Partisi’ne karşı mücadele edemediği için partimizin temsilcilerini susturmak için yasa tasarısı sundu. Bu umutsuzluk eylemi Wilders’in zamanının sona erdiğini gösteriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“Türk ve Faslıların Yanı Sıra Alman ve Belçikalıları da İkinci Sınıf Vatandaş Yapıyor”

Kuzu, “Wilders bu yasa ile sadece 600 bin Türk ve Faslı seçmeni değil 60 bin Alman ve 30 bin Belçikalıyı da ikinci sınıf vatandaşı yapmaya çalışıyor. Türk ve Faslı düşmanlığının yanında Alman ve Belçikalılara karşı da düşmanlığını gösteriyor.” ifadesini kullandı. Ülkedeki tüm Hollandalılara birlik olma çağrısında bulunan Kuzu, “16 milyon Hollandalı, bir siyasi partinin 1,3 milyon seçmeni kenara atarak ayrımcılık yapmasına göz yumamaz.” diye konuştu.

DENK partisi, göçmen kökenlilerin siyasete katılımına karşı direnç olduğunu, siyasal katılımın azınlıkların siyasi arenada temsil edilmeleri için önemli olduğunu 14 Şubat tarihinde Temsilciler Meclisi’nde gerçekleşen oturumda da gündeme getirdi. Parti, hükümetin göçmen kökenlilerin siyasal katılımına karşı var olan direncin araştırılması için önerge sundu.

Uzun Süredir Aşırı Sağcı Partinin Gündeminde

Söz konusu düzenleme uzun süredir Özgürlük Partisi’nin gündeminde. Daha önce de Özgürlük Partisi, yeni kabinede yer alan ve Hollanda vatandaşlığı yanında İsveç vatandaşlığına sahip olan Hollanda İçişleri Bakanı Kajsa Ollongren’in çifte vatandaşlığını eleştirerek konuyu gündeme taşımıştı.

Yasa tasarısında 2015 yılında göçmen kökenliler tarafından kurulan ve şu an Temsilciler Meclisi’nde 3 sandalyeye sahip olan DENK partisi de aşırı sağcı partinin hedefinde. Çifte vatandaşların seçim hakkından mahrum bırakılmasına dair yapılmak istenen düzenleme, 2012 yılında gerçekleşen genel seçimlerde de partinin seçim programında yer almaktaydı. (P,AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler