Müslüman Mezarlığı Almanya’da Yeni Bir Müslüman Mezarlığı İçin İlk Adım Atıldı

Almanya’nın Wuppertal kentinin Eskesberg mahallesinde yapılması öngörülen Müslüman Mezarlığı için ilk adım atıldı. Müslüman mezarlığının arsa ile birlikte toplam maliyetinin ise 500 bin avro olacağı kaydedildi.

admin 18 Şubat 2019

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaletinde bulunan Wuppertal kentinde yeni bir Müslüman Mezarlığı kurulacak. Krummacherstrasse üzerindeki arsada yapılacak mezarlık için 15 ve 16 Şubat tarihlerinde başlangıç olarak birkaç ağaç kesildi.

Mezarlık için öncülük eden derneğin sözcüsü Mohammed Abodahab, “Ağaç kesim işlemleri sadece ilk etap çalışmalarımız. Biz ciddiyiz.” dedi. Böylece Müslüman mezarlığı için arsa üzerinde de ilk çalışmalara başlamış olundu. Daha öncesinde ise bir bağış kampanyası düzenlenmiş ve 200 civarı katılım sağlanmıştı. Bu kampanyadan da 15 bin avroya yakın bağış toplandı.

Dosya: "Avrupa'da İslami Defin"

İslam’da Cenaze Defni, Mezarlıklar ve Avrupa’daki Uygulama

8 Mayıs 2018

Abodahab, geçen yıl Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti İçişleri Bakanlığı’na da finansman desteği için başvurduklarını kaydederek, bu yıl içerisinde onay almayı umdukları söyledi. Dernek sözcüsü, “Başlamadan önce, içişleri bakanlığının onayını bekliyoruz. Öncelikle projenin maddi yönden temelini sağlam atmamız gerekiyor.” dedi.

Mezarlığın Maliyeti 500 Bin Avro 

Krummacherstrasse’de aynı zamanda Protestan ve Yahudi mezarlıkları bulunan alanın büyüklüğü 19 bin 500 metrekare. Müslüman Mezarlığı ise yaklaşık bin 500 mezara yetecek bir alanda olacak. Mezarlığın arsa ile birlikte toplam maliyetinin ise 500 bin avro olacağı kaydedildi. (ala)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |