Cami Saldırıları Almanya’da Camiye Saldırı: Domuz Başı Bırakıp Kanlı Torba Attılar

Almanya’da Faslılara ait bir camiye domuz başı bırakıp kanlı torba attılar. Polis saldırı ile ilgili soruşturma başlattı.

admin 29 Mayıs 2019

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletine bağlı Mönchengladbach şehrinde Faslılara ait Masjid-Arrahman Camisi’ne camide kesilmiş domuz başı bırakıldı. Camide kanlı bir torba ve ırkçı semboller tespit edildi.

Mönchengladbach’taki Müslümanlar arasında endişeye neden olan ırkçı saldırı sabah saat 9 sularında bir dernek görevlisi tarafından fark edildi. Alman istihbarat teşkilatı Anayasayı Koruma Dairesi ve polis tarafından yapılan incelemede ayrıca komşu bir binada yabancı düşmanlığını simgeleyen semboller de tespit edildi. Savcı olayla ilgili soruşturma başlattı. 

“Buna Karşı Bir Tavır Koymamız Gerekiyor”

Bir kaç yıl önce Müslüman olan cami cemaatinden Juliane Gleißberg saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Camide bulunan şey bizi çok korkuttu. Birçoğumuz şu an nasıl davranacığını bilmiyor.” ifadelerini kullandı. Nefretin çok fazla olduğunu da dile getiren Gleißberg, “Buna karşı bir tavır koymamız gerekiyor.” dedi. 

Geçen Yıl 813 Saldırı Gerçekleştirilmişti

Almanya İçişleri Bakanlığı’nın Sol Parti’nin verdiği soru önergesine verdiği cevapta, ülkede 2018 yılında camilere ve Müslümanlara 813 saldırının düzenlendiğini duyurmuştu. Açıklamada, bu saldırıların büyük çoğunluğunun aşırı sağcılar tarafından düzenlendiğinin varsayıldığı aktarılmıştı.(bb)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |