Bağış Kampanyası Avusturya’da Başörtüsü Yasağına Karşı Bağış Kampanyası Başlatıldı

Avusturya’da ilkokulda çocukların başörtüsü takmalarını yasaklayan yasa ile İslam ifadesinin okul karnelerinden çıkartılması kararlarının Anayasa Mahkemesi’ne taşınması için kampanya başlatıldı.

admin 11 Haziran 2019

Avusturya İslam Cemaati (IGGÖ), ulusal mecliste kabul edilip imzalanması için Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen’e sunulan ilkokullarda başörtüsü yasağı ile Eğitim Bakanlığı’nın aldığı İslam ifadesinin okullardan çıkartılması kararına karşı harekete geçti. IGGÖ Basın Sözcüsü Ruşen Timur Aksak, Perspektif’e yaptığı açıklamada, sadece Müslümanları hedef alan başörtüsü yasağı ile Eğitim Bakanlığı’nın İslam ifadesinin karnelerden çıkarılması kararını Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacaklarını duyurdu. Her iki uygulamanın da kendi içinde adil olmadığını ve Müslümanları hedef alan ayrımcı bir karar olduğuna dikkat çeken Aksak, birçok anayasa hukukçusunun da kendileriyle aynı görüşte olduğunu söyledi.

“Her Dava İçin Ortalama 40 Bin Euro’ya İhtiyaç Var”

Ancak bu kararların Anayasa Mahkemesi’ne taşınmasının da büyük bir maddi külfeti olduğuna vurgu yapan Ruşen Timur Aksak, açılacak dava başına ortalama 40 bin Euro’luk bir meblağa ihtiyaç duyulduğunu aktardı. Özellikle başörtüsü yasağı ile ilgili çıkarılmak istenen yasağın çok hassas bir konu olduğuna da dikkat çeken IGGÖ Basın Sözcüsü, davanın kaybedilmesinin bundan sonra Müslümanları hedef alan bu tarz yeni yasakların önünü açabileceği uyarısında bulundu.

Başörtüsü Yasakları

Avusturya'da İlkokul Çocuklarına "Başörtüsü Yasağı" Ayrımcılığı

22 Mayıs 2019

“Şimdi Birlik Olma Zamanı”

Avusturya İslam Cemaati Başkanı Ümit Vural da yayınladığı videoda, siyasilerin başörtüsünü yasaklayıp, İslam kelimesini karnelerden silmesinin ülkedeki çocukların mutluluğunu tehdit ettiğine dikkat çekti. Vural, “İster genç ister yaşlı olsun Avusturyalı Müslümanlar dürüstlüğü istiyor ve hak ediyorlar. İşte biz de sabah akşam bunun için çalışıyoruz. Biz, ayrımcılık kanunları ile mücadelede veya daha iyi, daha güçlü birlikte yaşamı destekleyecek projeler gibi bize ihtiyaç duyulduğu yerlerde olmak istiyoruz.”dedi. Vural, yargı süreçleri, bilirkişi raporları ve proje üretmenin masraflı bir iş olduğuna da atıfta bulunarak, “Biz Avusturya’daki Müslümanlar şu an çok önemli bir karar sürecindeyiz. Şimdi birlik olma zamanı. Bu nedenle benim Müslüman Sivil Toplumuna çağrım; bize yardımcı olun, bağışta bulunun. Güçlü ve cesur bir dini cemaat ve çocuklarımızın geleceği için güçlü bir duruş sergileyelim.” ifadelerini kullandı.

IGGÖ, davaların finansmanı için ise sosyal medyada #SetzDeinZeichen(Mesajını ver) hashtag’ı ile kampanya başlattı.(fk)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |