Fransa Fransa’da Aşırı Sağcı Hücreye Operasyon: Silah ve Mühimmat Ele Geçirildi

Fransa polisi, ülkede yaşayan Müslüman ve Yahudi gruplara saldırı hazırlığında olduğu belirtilen neo-nazi hücresine baskın düzenledi.

admin 11 Haziran 2019

Fransa‘da polis, Müslümanların ve Yahudilerin ibadet yerlerine saldırı hazırlığı yapmakla suçlanan aşırı sağcı neo-nazi hücresine baskın düzenledi.

BFM TV’de yer alan habere göre hücreyi aylarca takibe alan polis, Eylül 2018 ile Mayıs 2019 arasında yaptığı operasyonlarla 5 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan aşırı sağcı grup arasında bir jandarma ile 15 yaşındaki bir çocuğun da olduğu aktarıldı. Grup üyelerinin tamamının aşırı sağcı ideolojiye sahip olduğu bildirildi. Bir forum üzerinde konuştukları belirlenen kendilerine “siyah güvercin” lakabı takan aşırı sağcı grup üyelerinin Fransa’daki Yahudi Kurumları Temsilcileri Konseyi’nin(CRIF) yıllık yemeği ile Müslümanları hedef alan saldırılar planladıkları ortaya çıktı.

Jandarmanın Evinde Silah ve Mühimmat Ele Geçirildi

Soruşturmanın 7 Eylül’de Fransa‘nın güneydoğusundaki Grenoble şehrinde bir jandarmanın gözaltına alınması ile başladığı kaydedildi. Jandarmanın evinde yapılan aramada, kalaşnikof mühimmatı, patlayıcılar, bir glock marka tabanca ve bir tüfek ele geçirildi. Şüpheli tutuksuz yargılanmak üzere adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Polisin soruşturmayı deinleştirmesi sonrası ekim ayında iki kişinin daha gözaltına alındığı kaydedilirken, 15 Ocak 2019’da da Paris Terörle Mücadele Savcılığı, “terör amaçlı suç örgütü oluşturmak” suçundan soruşturma başlattı. Soruşturma çerçevesinde son olarak ise mayıs ayında biri 15 yaşında iki kişinin daha gözaltına alındığı aktarıldı.

Şüphelilerin adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı kaydedilirken, daha önce serbest bırakılan jandarmanın ise yeniden gözaltına alınarak tutuklandığı duyuruldu.(fk)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |