Almanya Müslümanlardan Ortak Adım Kararı: Fas, Arnavut ve Boşnaklar KRM’ye Katılıyor

Almanya’da Fas, Boşnak ve Arnavut çatı kuruluşlarının Müslümanlar Koordinasyon Konseyi’ne (KRM) katılacağı duyuruldu.

admin 12 Haziran 2019

Müslümanlar Koordinasyon Konseyi (KRM) (Alm: Koordinationsrat der Muslime) üyeleri Almanya’nın Köln şehrinde konseyin büyümesi” gündemi ile bir araya geldi.

Toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada, “Bugün, Fas Genel Konseyi (ZRMD), Arnavut-İslam Birliği Merkezleri (UIAZD) ve Almanya’daki Boşnaklar Toplumu (IGBD) ile birlikte, onların da Müslümanlar Koordinasyon Konseyi‘ne katılımına ilişkin mutâbakat zaptı imzalanmıştır.” ifadeleri kullanıldı. Açıklamada, Alman temel yasasında bulunan ve dini topluluklarla ilgili anayasal dini hakları ifade eden şartları yerine getiren dini topluluklara da üyelik teklif edilmesinin düşünüldüğü duyuruldu. 

“Müslümanların Temsili Noktasında Büyük Bir Adım”

KRM Sözcüsü Nurhan Soykan, mutabakat zaptı imzalanan çatı kuruluşların konseye kısa süre içerisinde üye olmak ve komisyonlara da katılım sağlamak istediklerini belirtti. Soykan, bu kararla birlikte ülkedeki Müslümanların temsili noktasında büyük bir adım atıldığının da altını çizdi. 

Yeni çatı kuruluşların üyeliklerinin temmuz ayının başında Köln’de gerçekleştirilecek genel kurulda resmi olarak kabul edilmesi planlanıyor. (ala)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |