Lübcke Cinayeti Almanya’da Vali Cinayetinde Soruşturma Derinleşti: 2 Gözaltı Daha Var

Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke'yi öldüren aşırı sağcı Stephen Ernst'in kullandığı silah bulundu. Aşırı sağcı katile silah satan iki kişi "cinayete yardım ve yataklık etmekten" gözaltına alındı.

admin 27 Haziran 2019

Almanya’da Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke‘yi öldürdüğünü itiraf eden Stephen Ernst’e silah satan iki kişinin “cinayete yardım ve yataklık” suçlamasıyla gözaltına alındığı bildirildi. Savcılık tarafından, söz konusu iki kişinin gözaltına alındığı ancak bu kişilerin aşırı sağ bağlantısının olup olmadığının araştırıldığı açıklandı.

 Toplam 5 Silahı Bulunduğu Ortaya Çıkmıştı

Ernst’in sorgusunda cinayeti itiraf etmesinin ardından soruşturmayı genişleten polis, cinayetin işlendiği silahın saklandığı yerde arama yaptı. Burada cinayet silahının dışında Uzi marka makineli tabancayla pompalı tüfek ve mermiler bulundu. Toplam 5 silahı bulunduğu tespit edilen Ernst’in, bunları çalıştığı iş yerinde yer altına gizlediği ortaya çıktı. Aşırı sağcı katil zanlısı Ernst, Lübcke cinayetinde kullandığı silahı 2016’da, öteki silahları ise 2014’te satın aldığını itiraf etti.

ALMANYA

"Vali Cinayeti İle NSU Arasında Bağ Olup Olmadığı Araştırılsın"

20 Haziran 2019

Lübcke 2 Haziran’da Öldürülmüştü

Lübcke, 2015’te mültecilerin Almanya’ya gelmelerini eleştirenlere karşı, “Bu değerleri paylaşmayan istediği zaman bu ülkeyi terk edebilir. Her Alman bunu yapmakta serbesttir.” ifadelerini kullanmış ve bu açıklaması aşırı sağcı çevrelerce büyük tepki çekmişti.

Vali Lübcke, 2 Haziran’da evinin bahçesinde başına tek kurşun sıkılarak öldürülmüştü.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |