Almanya Almanya’da Emekli Maaşları Arttı Çocuk Parasına Zam Geldi

Almanya’da 1 Temmuz tarihi itibariyle emeklilere yüzde 3’den fazla zam yapılırken, çocuk parasında da 10 avroluk artış yaşandı. 

admin 3 Temmuz 2019

Almanya’da çocuklu aileler 1 Temmuz’dan itibaren aylık 10 Euro daha fazla çocuk parası alacak. Yeni zam ile çocuk parası birinci ve ikinci çocuk için aylık 204, üçüncü çocuk için 210, sonrası her çocuk için ise 235 Euro’ya yükseldi. Ayrıca çocuk sahibi olan ve çocuğuna tek başına bakan dar gelirli aileler için verilmekte olan ek çocuk parası da çocuk başına 185 Euro’ya yükseltildi. 

Emeklilik Maaşlarına Yüzde 3’den Fazla Zam

Öte yandan emekliler de temmuz ayıyla birlikte daha fazla maaş alacak. Almanya’da yaklaşık 21 milyon emeklinin faydalanacağı zam Doğu ve Batı Almanya olarak iki grupta sınıflandırıldı. Batı’da emekli maaşları yaklaşık yüzde 3,2 artarken, Doğu’daki artış yüzde 3,9’u buldu.

Almanya'da Sosyal Yardımlar

Almanya’da Hangi Sosyal Yardımlardan Kimler Faydalanabiliyor?

21 Mayıs 2019

Bu duruma göre, ayda bin Euro alan bir emeklinin maaşı Batı Almanya’da 31,80 Euro zamlanırken, Doğu Almanya’da zam miktarı 39,10 Euro olarak gerçekleşti.

48 Bin Emekli Vergi Ödemek Zorunda Olacak

Ancak yeni zamlarla birlikte 48 bin emeklinin vergi muafiyet sınırını aşacağı da kaydedilirken, bu kişiler vergi ödemek durumunda kalacak.  Şu an itibariyle Almanya’da yaklaşık 5 milyon vergiye tabi tutulan emekli bulunuyor. Bu kitleye yeni eklenenlere ise devlet vergi beyannamesi için ek iki aylık süre tanıyor. (ala)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar