Almanya Almanya’da Müslümanlar ve Protestanlardan “Dini Aidiyet” Vurgusu

Almanya Müslümanlar Koordinasyon Konseyi ve Protestan Kilisesi yıllık görüşmelerini bu sene Münih kentinde gerçekleştirdi. Bu seneki görüşmenin ana konusu "dinî aidiyet" ve "kimlik" olarak belirlendi. 

admin 4 Temmuz 2019

Almanya Müslümanlar Koordinasyon Konseyi (KRM) ve Almanya’daki Protestan Kilisesi (EKD) temsilcileri arasında gerçekleştirilen yıllık toplantı, Münih’te düzenlendi. “aidiyet” ve “göç tartışmaları” ekseninde geçekleştirilen toplantıda dinî aidiyet ve kimlik açısından bu kavramların büyük rol oynadığına vurgu yapıldı.

Almanya’yı Anavatanları Olarak Görmelerini Zorlaştırıyor

KRM sözcüsü Nurhan Soykan konuşmasında birden fazla anavatana sahip olan insanların topluma zenginlik kattığına dikkat çekti. Soykan, Almanya’da nesillerdir yaşayan Müslümanların hâla sorgulanmalarının bu insanların Almanya’yı anavatanları olarak görmelerini zorlaştırdığı uyarısında bulundu. EKD Konsey Başkanı Bishop Heinrich Bedford-Strohm da, “Hristiyan-Yahudi geleneğinden beslenen kimlik ve aidiyet şekli, dışlanma aracı değil, sevginin kaynağıdır.” ifadelerini kullandı. 

Toplantıda özellikle kamuoyunda yer edinen dışlama politikasına karşı dinî cemaatlerin ortak görevi olduğuna dikkat çekildi. Bu olumsuz tutumu yenmek ve ortak bir yaşam alanına yer açmanın hedeflenmesi gerektiği aktarıldı. İki taraf da “kendi toplumunu öne çıkaran popülist eğilimlere” karşı durulması noktasında mutabık kaldı.

EKD ve KRM arasındaki yıllık görüşme 2005 yılından beri devam ediyor.(bb)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar