Cami Saldırıları Almanya’da Her İki Günde Bir Camiye Bombalı Tehdit

Almanya'da temmuz ayında her iki günde bir camiye yönelik bomba tehdidi yapıldı. Polisin camilerde yaptığı aramada ise herhangi bir patlayıcı madde bulunamadı.

admin 7 Ağustos 2019

Almanya’da geçtiğimiz ay her iki günde bir cami bombalı tehdite maruz kaldı. Tehditlerin geldiği kentlerin Köln, Duisburg, Münih, Iserlohn, Mainz, Mannheim, Schwenningen ve Villingen oldukları kaydedildi. Almanya Müslümanları Merkez Konseyi Başkanı Aiman Mazyek asıl rakamların çok daha yüksek olduğunu, bu tehditlerin sadece polise bildirilen saldırılar olduğunu belirtti. Bomba tehditlerinin artması Almanya’daki Müslümanları tedirgin ederken camiye giden Müslümanların da bomba tehdidi korkusu yaşadıkları aktarıldı.

DİTİB’e Bağlı Camilere Yönelik 16 Tehdit 

DİTİB’e bağlı camilere geçtiğimiz ay 16 tehdit (9’u bomba tehdidi) ve saldırı kaydedildi. 2018’in temmuz ayına kıyaslandığında bu rakam tehditlerde dört katı bir artış anlamına geliyor. Almanya Müslümanları Merkez Konseyi ise son 4 hafta içinde 20 bombalı tehdit aldı. 

Tehditlerin arkasında ise çoğunlukla neonazi çevreler var. Güvenlik güçleri, camilere tehditlerin artmasının ardında Almanya’da her geçen gün artan İslam düşmanlığını görüyor. Kuzey Ren Vestfalya İçişleri Bakanlığı da bomba tehditlerini aşırı sağın propaganda amaçlı yaptığı düşücesinde. Tehditlerin aydınlatılması için yürütülen soruşturmalar ise genellikle sonuçsuz kalıyor. Bu durum faillerin bulunmasının önüne geçiyor. (bb)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |