BM Raporu BM Açıkladı: Mülteci Çocukların Yarısı Eğitim Hizmetinden Mahrum

Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği tarafından yayımlanan yeni bir rapor mülteci çocukların yarısına yakınının eğitime erişemediğini ortaya koydu. 

admin 4 Eylül 2019

Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği UNHCR mültecilerin eğitime erişimleri ile ilgili yeni bir rapor yayımladı. Hazırlanan rapora göre okul çağında olan toplam 7.1 milyon çocuktan sadece 3.7 milyonu eğitim alabiliyor. 

İlkokul seviyesindeki çocukların yarısına yakınının eğitimden uzak kaldığını belirten rapor ayrıca çocukların ilerleyen yaşlarda eğitime katılım oranlarında da dikkat çekici şekilde azalma olduğunu gösteriyor. İlkokul seviyesindeki mülteci çocukların yüzde 63’ü okul eğitimi alabilirken ortaöğretim seviyesindeki çocuklarda bu oran yüzde 20’lere kadar inebiliyor. 

İlkokul yaşlarında okula erişimi bulunan çocukların global ölçekte oranı yüzde 91, ortaöğretim seviyesinde yüzde 84 iken yüksek öğretimde ise bu oranın yüzde 34 olduğu biliniyor. UNHCR raporunda ortaöğretimi bitirmiş mülteci çocuklar arasında yüksek öğretime devam edenlerin oranın ise sadece yüzde 3 olduğu iddia edilmektedir. Konu ile ilgili açıklama yapan Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiseri Filippo Grandi, okulları mültecilere ikinci bir şans verilen yer olarak tanımladı ve mültecilere geleceklerine yatırım yapmak için ihtiyaç duydukları bilgi ve becerileri geliştirme fırsatı verme konusunda başarısız olunduğunu söyledi.

70 Milyondan Fazla İnsan Evini Terketmek Zorunda Kaldı

UNHCR Kıdemli Dış İlişkiler Sorumlusu Matthew Saltmarsh ise eğitimin ekonomik ve sosyal faydalarının olduğunu ifade etti ve mültecilerin saygınlıklarını geri kazanma ve geçirdikleri travmanın etkisinden kurtulabilmeleri yolunda eğitimin önemi üzerinde durdu. Saltmarsh ayrıca bu yıl evlerinden kaçmaya zorlanan insan sayısının tarihi seviyelere ulaştığını hatırlatarak şu anda 70 milyondan fazla insanın zulüm, çatışma ve savaş nedeniyle evlerini terk ettiklerini söyledi.

Raporda ayrıca Uganda, Çad, Kenya, Etiyopya, Pakistan, İran, Türkiye ve Meksika’daki mülteci çocukların eğitimi konusunda önemli ilerleme kaydedildiği belirtildi. Buradaki hükümetlerin okul programlarını daha esnek hale getirdikleri ve çocuklara yeni dil öğrenmeleri için özel yardımlar sunarark mültecilerin eğitime erişimlerini sağladıkları ifade edildi. 

BM’den Mali Destek Çağrısı

Matthew Saltmarsh bu ülkelerde mültecilere sunulan eğitim imkanındaki ilerleme ile ilgili olarak da bunun umut verici olduğunu ancak büyük zorlukların devam ettiğini söyledi. Dokümantasyon ve ulusal müfredatların takibi konusundaki sorunlara değinen Kıdemli Dış İlişkiler Sorumlusu, kötüye kullanım konusunda hala ciddi açıkların bulunduğunu sözlerine ekledi. 

Uzmanlar ise ilkokul ve ortaokul arasındaki mülteci çocukların okullara devam etme oranındaki keskin düşüşü mülteci eğitimi için gerekli fonların bulunmaması olarak görüyor. Neticede UNHCR uluslararası camiayı mülteciler için orta öğretime başlama amaçlı yeni bir girişime mali destek vermeye davet etmektedir.(eg) 

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |