Fransa Macron: “Fransa Göçmenleri İyi Karşılamak İstiyorsa Herkesi Kabul Edemez”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, son yıllarda Avrupa'da göçün arttığını ve artmaya devam edeceğini belirterek, "Fransa (göçmenleri) iyi karşılamak istiyorsa herkesi kabul edemez." dedi.

admin 26 Eylül 2019

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Europe 1 radyosuna verdiği demeçte, cumhurbaşkanlığı görevine geldiğinden bu yana Fransa‘ya yapılan iltica başvurularının ciddi anlamda artış gösterdiğini ve bu konuda Avrupa ülkeleri arasında yeteri kadar iş birliğinin yapılmadığını belirtti. Son yıllarda Avrupa’da göçün arttığını ve artmaya devam edeceğini ifade eden Macron, “Fransa, (göçmenleri) iyi karşılamak istiyorsa herkesi kabul edemez.” diye konuştu.

“Sözümüzü Yerine Getiremedik”

Macron, göçmenleri iyi karşılama konusunda söz verdiğini hatırlatarak, “Benim belirlediğim hedef buydu. Temmuz 2017’de bu konuda söz vermiştim ancak bu sözü yerine getiremedik.” değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa’da iltica ve göçmen konusunda ortak bir politikanın ve kuralların oluşturulması gerektiğini kaydeden Macron, “Bugün Fransa‘da olduğu gibi Avrupa’da da etkili ve insani değiliz.” dedi. Macron, göçmenleri insani şekilde ülkesinde ağırlamak istediğini ancak çok fazla talep edilen bir ülke olmamaları gerektiğini belirtti. Macron ayrıca, korunmaya ihtiyacı olan göçmenlere öncelik verilmesi, ülkeye yasa dışı giren ve iltica hakkına sahip olmayanların geri gönderilmesi gerektiğini savundu. (AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar