'İslamofobi'

Norveç’te Provakasyon: Kur’an-ı Kerim Yakmak İsteyen Gruba Polis Müdahale Etti

Kristiansand polisinden yapılan açıklamada, Kur'an-ı Kerim yakmak isteyen grubun gösterisine son verildiği ve 5 kişinin gözaltına alındığı duyuruldu.

18 Kasım 2019 admin
@ Shutterstock.com değişiklikler: Perspektif

 Norveçte, “Norveç‘in İslamlaşmasını Durdurun (SION)” isimli aşırı sağcı grup, Kur’an-ı Kerim üzerinden provokasyon yapmaya çalıştı.

Norveç devlet televizyonu NRK’nin haberine göre, göçmenlerin yoğun yaşadığı Kristiansand kentinde gösteri yapan grup, Kur’an-ı Kerim yakmak istedi. Polisin buna izin vermemesi üzerine grubun lideri Arne Tumyr, iki adet Kur’an-ı Kerim’i çöpe attı. Kristiansand polisinden yapılan açıklamada, aşırı sağcı grubun gösterisine son verildiği ve 5 kişinin gözaltına alındığı duyuruldu.

“Sokaklarımızda Irkçı ve İslam Düşmanı İstemiyoruz”

Norveçli aktivist ve Müslümanlardan oluşan 500 kişilik başka bir grup da Tumyr’e tepki gösterdi.  Aktivist ve Müslümanlardan oluşan grup ise polise tepki göstererek, “Sokaklarımızda ırkçı ve İslam düşmanı istemiyoruz” şeklinde sloganlar attı.

Danimarka ve Finlandiya’da da Aynı Provakasyon Gerçekleştirilmişti

Mayıs ayında Danimarka’da aşırı sağcı Sıkı Yön Hareketi Lideri Rasmus Paludan‘ın, Müslümanların yoğun yaşadığı bir semtte Kur’an-ı Kerim yakıp Müslümanlara küfür etmesi büyük tepki çekmişti. Haziranda da Finlandiya‘da aşırı sağcı Önce Finlandiya İnsanı Partisi Başkanı Marco de Wit, Kur’an-ı Kerim’i yırtıp yere atarak, provokasyon yapmaya çalışmıştı.

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler