İslamofobi Fransa’da Cami Duvarına Yazı Yazıp İmamı Ölümle Tehdit Ettiler

Fransa'nın güneyindeki Gap kasabasında cami duvarına İslam karşıtı yazılar yazıldığı, ayrıca cami imamının da ölümle tehdit edildiği kaydedildi.

admin 19 Kasım 2019

Fransa’nın güneyindeki Gap kasabasında cami duvarına İslam karşıtı yazılar yazıldığı belirtildi. Fransız basınında çıkan haberlerde, Gap’taki cami duvarına İslam karşıtı yazılar yazıldığı ve cami imamına ölüm tehdidi içeren mektup gönderildiği ifade edildi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Ülkede Camilere Yönelik Saldırılar Arttı

Fransa İslam Konseyine bağlı İslamofobiye karşı Ulusal Gözlemevi’nden yapılan açıklamada olay kınandı. Açıklamada, ülkede camilere yönelik saldırıların artmasına tepki gösterildi. Bu saldırıların Müslümanlara karşı duyulan kin ve hoşgörüsüzlüğün bir ifadesi olduğu vurgulanan açıklamada, Fransız siyasetçilere bu olayı kınamaları çağrısında bulunuldu.

Camiye Silahlı Saldırı Düzenlenmişti

Fransa’da geçen ay da ülkenin güneybatısındaki Bayonne kentinde bir camiye silahlı saldırı düzenlenmiş, 84 yaşındaki saldırgan önce camiyi kundaklamak istemiş, başaramayınca da iki kişiyi vurarak yaralamıştı.

Fransa’nın başkenti Paris’te geçen hafta da birçok derneğin çağrısıyla ve çok sayıda kesimden kişinin katılımıyla “Müslümanlara karşı ırkçı açıklamalar ve saldırıların sona ermesin, başörtülü Müslümanlara ayrımcılık yapılmamasın” talebiyle gösteri gerçekleştirilmişti. (AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar