Avustralya Müslümanlardan Silahlı Koruma Talebi

Avustralya’daki Müslüman liderler, aşırı sağ gruplardan gelen tehditlerden korunmak amacıyla İslami okul ve camilere silahlı korumaların yerleştirilmesi talebinde bulundu.

admin 23 Kasım 2019

Avustralya’daki İslami kesimden önde gelen kişiler, son dönemde sağcı aşırılık yanlısı gruplar tarafından kendilerine yöneltilen tehditlerdeki artış sebebiyle ulusal güvenlik stratejisinin bir parçası olarak camiler ve dinî okullarda silahlı koruma görevlendirmeyi düşünüyor.

Avustralya Ulusal İmamlar Konseyi (ANIC) tarafından yapılan açıklamada, artan tehditlerin tedirginlik verici olduğunu ve bu sebeple dinî kuruluş ve camilerde güvenliği sağlaması amacıyla silahlı korumalara ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Konsey ayrıca Müslüman kuruluşların güvenliğini artırmak için hükûmet yetkilileriyle birlikte çalışacaklarını ve bu konuda uzman kişilerden profesyonel destek alacaklarını ifade etti.

ANIC sözcüsü Bilal Rauf, ülkedeki bir gazeteye verdiği demeçte, Avustralya’daki Yahudi cemaatinin, sinagog ve dinî okullarda güvenliği sağlamak amacıyla silahlı korumalar kullandığını belirtti. Rauf, benzeri bir uygulamanın İslami okul ve camiler için de uygulamak üzere izin talebinde bulunduklarını söyledi.

Yeni Zelanda'da Terör Saldırısı

Silahlanmış İslamofobi: Christchurch Cami Saldırıları

1 Nisan 2019

Bilal Rauf ayrıca katil zanlılarının cami, sinagog ve kiliseleri hedef aldıklarında ibadet eden kişileri, sırtları dönük ve savunmasız bir şekilde yakaladıklarını belirtti. Rauf, artan güvenlik tedbirlerine rağmen Yeni Zelanda’daki Christchurch saldırılarında 51 Müslümanın öldürüldüğünü hatırlattı.

Konu ile ilgili olarak ayrıca Change.org sitesinde, Müslümanların cami ve okullarda silahlı korumalar tarafından korunmasına izin verilmesi amacıyla bir kampanya başlatıldı.(eg)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |