'Fransa'

Fransa’da Macron Karşıtlarından Greve Devam Çağrısı

Hükûmetle uzlaşamayan sendikalar, kamu çalışanlarına bugün için greve devam etmeleri çağrısına bulundu.

10 Aralık 2019 admin
Fransa'da greve devam kararı @Shutterstock.com değişiklikler: Perspektif

Fransa‘da geçen hafta perşembe günü başlayan grevin ardından hükûmetle sendika arasında dün yapılan görüşmelerde uzlaşıya varılamaması nedeniyle gösteriler bugün de devam edecek. Fransız medyasına göre, ülkedeki emeklilik reformunu yürüten Bakan Jean-Paul Delevoy ile sendika liderleri arasındaki görüşmeden bir sonuç elde edilemedi. Bunun üzerine sendika liderleri, “Greve devam edeceğiz” açıklaması yaparak, öğretmenlere, doktorlara ve diğer kamu çalışanlarına bugün için de grev yapma çağrısında bulundu.

Öte yandan, yerel medya dün başkent Paris‘te ulaşımda ciddi aksamalar yaşandığını belirtti. Geçen hafta perşembe günü başlayan Fransa tarihinin 1995’ten bu yana en büyük protestolarına yaklaşık 800 bin kişi katılmıştı. Gösterilerde, Fransız polisinin şiddetli ve sert müdahalesi dolayısıyla aralarında Anadolu Ajansı (AA) Foto Muhabiri Mustafa Yalçın’ın da olduğu gazeteciler ve çok sayıda vatandaş yaralanmıştı.

Emeklilik Reformu Tepkisi

Sarı yeleklilerin gösterilerinin ardından çok sayıda sektör çalışanı, bugün itibarıyla Macronyönetiminin hazırladığı emeklilik reformuna tepki göstermek amacıyla ülke genelinde süresiz grev başlattı. Söz konusu reform, emeklilikte memur ve işçi ayrımını ve ayrıcalıkları kaldırmayı, emeklilik yaşını kademeli olarak 62’den 64’e çıkarmayı öngörüyor ve onlarca sektörü olumsuz etkilemesi bekleniyor.

Greve gidenler arasında, Paris ve çevresinde toplu taşımayı düzenleyen RATP, Fransız Ulusal Demir Yolları Şirketi (SNCF) ve Fransız hava yolu şirketi Air France çalışanları, polisler, doktorlar, hemşireler, acil servis görevlileri de dahil olmak üzere sağlık çalışanları, öğrenciler, öğretmenler, memurlar, avukatlar, tarım işçileri, postane çalışanları, taksi ve nakliye şoförleri, elektrik üretim ve dağıtım şirketi EDF, otomotiv üreticisi Renault ve rafineri çalışanları bulunuyor. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler