'İngiltere'

Muhafazakar Parti İslamofobinin Yuvası Olmakla Suçlandı

İngiltere'de erken genel seçime iki gün kala Muhafazakar Parti İslam karşıtı söylemlerin "yuvası" olarak nitelendirilirken, parti yönetimi, birbiri ardına yaşanan olaylara ve çağrılara rağmen bağımsız bir İslamofobi soruşturması açmaya yanaşmıyor.  

Muhafazakar Parti @Shutterstock.com değişiklikler: Perspektif

Başbakan Boris Johnson’ın partisi, uzun süredir İslamofobi suçlamalarının hedefinde bulunuyor. Bu suçlamalar, çarşaflı kadınları “posta kutuları” ve “banka soyguncularına” benzeten, “İslam sorundur, sorun İslam’dır” diye yazan ve halkın İslam’dan korkmasının “doğal” olduğunu savunan Johnson’ın başbakan olmasıyla daha da arttı.

Muhafazakarlar, sorunun varlığını kabul etmese de sadece son bir sene içerisinde yaşananlar, İslamofobinin partide ne derece kökleştiğini göstermesi açısından önem taşıyor. 

Partinin İslamofobi Dosyası Kabarık

Partide yaşananlar arasında örneğin Mart ayında 15 üyenin İslamofobik veya ırkçı söylemlerde bulunduğu ortaya çıktı. Aralarında partinin iki yerel seçim adayının da bulunduğu 40 üyesinin nisan ayında Müslümanların “çöp poşeti giyen kişiler” olarak tanımlandığı, “İslam’ın yasaklanması” gerektiğinin savunulduğu ve Kur’an-ı Kerim’i “kötülük kitabı” olarak nitelendiren çeşitli mesajlar paylaştıkları belirlendi. Ayrıca haziran ayında YouGov adlı araştırma şirketi tarafından yapılan bir anket, Muhafazakar Parti üyelerinin yarıdan fazlasının İslam’ın “İngiliz yaşam tarzına” aykırı olduğu düşüncesini paylaştığını ortaya koyuyordu.

Milletvekili Adayından İslam Hakkında “Pis Kültür” Paylaşımı 

Kasım ayında 15 mevcut ve 10 eski üst düzey üyenin, Facebook ve Twitter üzerinden paylaştığı mesajlarda, camilerin yasaklanması çağrısı yaptıkları ve Müslümanları “barbar” veya “içerideki düşman” olarak nitelendirdikleri tespit edildi. Son olarak partinin adaylarından eski BBC muhabiri Linden Kemkaran, 5 Aralık’ta İşçi Partili Naz Shah’ı hedef alan ve İslam hakkında “pis kültür” ifadelerinin yer aldığı Twitter mesajlarını yeniden paylaştı.  

Parti, şikayete konu olan bazı kişilerin üyeliklerinin askıya alındığını ve soruşturma yürütüldüğünü duyursa da aradan geçen süre zarfında kimse partiden ihraç edilmedi.

“İslamofobi Değil Önyargılar Soruşturulacak”

İşçi Partisi ve Liberal Demokratlar, İslamofobi’nin “kökenleri ırkçılığa dayanan, İslam’ı ve Müslüman gibi algılananları hedef alan bir tür ırkçılık” olarak tanımlanmasını kabul ederken Muhafazakar Parti, henüz bu yönde bir adım atmaya yanaşmadı. Yönetim ayrıca yapılan çağrılara rağmen partide bağımsız bir İslamofobi soruşturması açmadığı gibi, İslam karşıtlığıyla suçlanan isimleri aday gösterdi.

Devlet Bakanı Michael Gove, daha önce İslamofobi suçlamaları için sene bitmeden bağımsız bir komisyon kuracaklarını söylese de bu açıklamadan sadece günler sonra Başbakan Johnson, bunun “her türlü önyargıya ilişkin bir genel soruşturma” olacağını söyleyerek geri adım attı. 

Partinin Genel Sekreteri James Cleverly, hafta sonu BBC Radyo 5’te İslamofobik açıklamalar yapan kişileri aday göstermiş olmalarından dolayı üzüntü duyup duymadıklarının sorulması üzerine sadece, “Üzgünüm, insanlar yanlış şeyler söylediği zaman üzüntü duyuyorum.” demekle yetindi.

Müslümanlar Partinin Açıklamalarına İnanmıyor

Partiden gelen açıklamalar ise ülkedeki Müslüman toplum tarafından inandıcı bulunmuyor. Kültürlerarası diyalogu savunan Cordoba Vakfı Başkanı Enes el-Tikriti, İngiltere’de İslam düşmanlığının 2000’den önce ortaya çıktığını ve zamanla giderek arttığını belirtti. Ancak Muhafazakarların 2010’da iktidara gelmesinin ardından İslamofobinin katlandığını kaydeden Tikriti, 2017’de yalnızca Londra’da sözlü, fiziksel veya benzeri saldırıların bir yıl içinde yaklaşık yüzde 400 oranında arttığına dikkat çekti. 

Partinin Müslüman toplumuyla olan bu ihtilafının tüm topluma etki ettiğine dikkati çeken Tikriti, “Çünkü bir kez Müslümanlar hedef alındığında, korkutulduğunda, insan gibi görülmediğinde, ikinci sınıf vatandaş yerine konduğunda, bu muamelenin bir sonucu olarak tüm toplum parçalanıyor.” dedi.

“Muhafazakar Parti, İslamofobik söylemlerin Yuvası”

“İşin aslı Başbakan ya da selefleri kabul etseler de etmeseler de Muhafazakar Parti, İslamofobik söylem, anlatım ve kalıp yargıların yuvasıdır.” diye konuşan Tikriti, Muhafazakarların partideki “bu hastalığın varlığını” kabul etmede başarısız olduğunu söyledi. Seçimlerden dolayı bir soruşturmadan bahsedildiğini ancak bunun İslamofobi üzerine olmayacağını vurgulayan Tikriti, “Yaptıkları şey, her türlü ayrımcılığa yönelik bir araştırma yapacaklarını söyleyerek meselenin üstüne badana çekmek.” ifadesini kullandı. Her türlü ayrımcılığın “aşağılık ve kötü” olduğunu dile getiren Tikriti, “Ancak şu anda Muhafazakar Parti belirli bir şeyle suçlanıyor ve o da her seviyede İslamofobi. Araştırılması gereken bu.” dedi.

Ülkedeki en büyük Müslüman örgütlenmesi olan Britanya Müslüman Konseyi’ne (MCB) göre ise, Muhafazakar Parti soruna, “inkar, ret ve hileyle” yaklaşıyor. İslamofobinin Muhafazakar Parti’de “akut” hale geldiğini savunan MCB’den, “Muhafazakar Parti’nin İslamofobiye hoşgörülü yaklaştığı, toplumda artmasına izin verdiği ve bu tür bir ırkçılığın kökünü kazımak için gerekli önlemleri alamadığı birçok Müslüman tarafından çok açık bir şekilde görülmektedir.” açıklaması yapıldı. MCB Başkanı Harun Han, “Halk arasındaki üyelerinden meclis üyelerine, milletvekillerinden kabine ve Başbakan’a kadar partide Müslümanlara yönelik nefret düzeyinde oldukça büyük bir sıkıntı var.” dedi. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler