İngiltere Seçimleri İngiltere Seçimini Yaptı: Muhafazakar Parti Tek Başına İktidar

İngiltere'de yapılan erken genel seçimlerde Muhafazakar Parti 364 sandalye ile parlamentoda tek başına çoğunluk sağladı.

admin 13 Aralık 2019

İngiltere‘de yapılan erken genel seçimde Başbakan Boris Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti tek başına iktidara geldi. Oy verme işleminin dün yerel saatle 22.00’de sona ermesinin ardından başlayan oy sayım işlemi tamamlandı. Buna göre, Başbakan Boris Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti, 364 sandalye ile seçimi ilk sırada tamamladı. Böylece Muhafazakarlar, 650 üyeli Avam Kamarası’nda salt çoğunluk olan 326’yı geçerek 2 yıl aradan sonra yeniden tek başına iktidara geldi.

İstifalar ve ihraçlar ile parlamentodaki sandalye sayısı ciddi oranda düşen ve AB’yle vardığı anlaşmayı geçiremeyen Başbakan Johnson, Brexit düğümünü çözmek için gittiği erken seçimden çok daha güçlü şekilde çıktı. Geçen sene bu zamanlar Muhafazakar Parti‘nin parlamentoda arka sıralardaki üyelerinden biri olan Johnson, eski Başbakan Margaret Thatcher’in 1987’deki zaferinden bu yana en büyük başarıya imza atarak parti tarihine adını yazdırdı.

1935’ten Bu Yana En Büyük Yenilgi

Johnson’ın en büyük rakibi konumundaki Jeremy Corbyn liderliğindeki İşçi Partisi ise 203 sandalye ile ikinci oldu. Böylece İşçi Partisi, 2017’de kazandığı 262 sandalyeden 59’unu kaybederek 1935’ten bu yana en büyük yenilgisini aldı. Seçimde bağımsızlık yanlısı İskoç Ulusal Partisi (SNP) 48, Liberal Demokratlar 12, Galler partisi Plaid Cymru 4, Yeşiller 1 ve diğer bölgesel partiler de toplam 18 sandalye elde etti. Muhafazakar Parti’nin elinde olan yerlerde aday çıkarmayan aşırı sağcı Nigel Farage liderliğindeki Brexit Partisi, parlamentoya giremedi.

2017 Sonuçları

2017’de yapılan erken seçimde Muhafazakarlar 317, İşçi Partisi 262, İskoçya Ulusal Partisi 35 ve Liberal Demokrat Parti 8 sandalye kazanmıştı. Tek başına iktidarı kaybeden Muhafazakar Parti, Kuzey İrlanda’nın Demokratik Birlik Partisi’nin desteğiyle azınlık hükümeti kurmuştu. Ancak eski Başbakan Theresa May, bu tablonun bir sonucu olarak AB’yle vardığı Brexit anlaşmasını Avam Kamarasında geçirmekte başarısız olmuştu. May’in istifasıyla Başbakanlık koltuğuna oturan Johnson, Brexit düğümünün çözülebilmesi için 12 Aralık’ta erken genel seçime gidilmesini istemişti.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |