Almanya Steinmeier: “Irkçı Söylemler Duyduğunuzda Ayağa Kalkın ve Karşı Gelin”

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, geleneksel Noel konuşmasında demokrasinin savunulması için daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

admin 26 Aralık 2019

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, başkent Berlin’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı Bellevue’de bir konuşma yaptı. Konuşmasında, demokrasiye ihtiyaçları olduğunu dile getiren Steinmeier, “Ancak öyle sanıyorum ki, şu anda her şeyden önce demokrasinin bize ihtiyacı var. Halle kentindeki sinagog saldırısı, demokrasinin güçlü ve mücadeleci bir şekilde korunmasının ne denli önemli olduğunu gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

“Irkçı Söylemler Duyduğunuzda Ayağa Kalkın ve Karşı Gelin”

Steinmeier konuşmasının devamında, “Irkçı söylemler duyduğunuzda, ayağa kalkın ve bunlara karşı gelin.” ifadelerini kullanırken, aynı şeyin internet ve sosyal medya için de geçerli olduğunun altını çizdi.

Almanya’da yeterince düşünce özgürlüğü olmadığı yönündeki eleştirilere de cevap veren Cumhurbaşkanı, “Bu doğru değil. Tam tersine, bugünkü kadar fikir tartışması daha önce hiç yaşanmadı. Steinmeier, asıl sorulması gereken sorunun ise, “Sürekli öfkeli olma hâlini, ne yaparak sağlıklı bir tartışma kültürüne dönüştürebiliriz?” olduğunu ifade etti ve bu sorulara yanıt bulmanın herkesin sorumluluğu olduğunun altını çizdi.

“Korkmayın!”

Steinmeier ayrıca, diktatörlüklerin aksine, demokrasilerin kahramanlara ihtiyacı olmadığını ve bunun da iyi bir şey olduğunu dile getirirken, “Demokrasinin ihtiyacı olan şey kendine güvenen vatandaşlardır. Umutlu, azimli, akıllı, edepli ve dayanışma içinde olan vatandaşlar.” dedi. Konuşmasının sonunda ise vatandaşlarına seslenenen Stenmeier, “Korkmayın! Cesaret ve güven size gelecek sene için bunları diliyorum.” ifadelerini kullandı.(p)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |