'Almanya'

Steinmeier: “Irkçı Söylemler Duyduğunuzda Ayağa Kalkın ve Karşı Gelin”

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, geleneksel Noel konuşmasında demokrasinin savunulması için daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

© photocosmos1 / Shutterstock.com değişiklikler: Perspektif

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, başkent Berlin’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı Bellevue’de bir konuşma yaptı. Konuşmasında, demokrasiye ihtiyaçları olduğunu dile getiren Steinmeier, “Ancak öyle sanıyorum ki, şu anda her şeyden önce demokrasinin bize ihtiyacı var. Halle kentindeki sinagog saldırısı, demokrasinin güçlü ve mücadeleci bir şekilde korunmasının ne denli önemli olduğunu gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

“Irkçı Söylemler Duyduğunuzda Ayağa Kalkın ve Karşı Gelin”

Steinmeier konuşmasının devamında, “Irkçı söylemler duyduğunuzda, ayağa kalkın ve bunlara karşı gelin.” ifadelerini kullanırken, aynı şeyin internet ve sosyal medya için de geçerli olduğunun altını çizdi.

Almanya’da yeterince düşünce özgürlüğü olmadığı yönündeki eleştirilere de cevap veren Cumhurbaşkanı, “Bu doğru değil. Tam tersine, bugünkü kadar fikir tartışması daha önce hiç yaşanmadı. Steinmeier, asıl sorulması gereken sorunun ise, “Sürekli öfkeli olma hâlini, ne yaparak sağlıklı bir tartışma kültürüne dönüştürebiliriz?” olduğunu ifade etti ve bu sorulara yanıt bulmanın herkesin sorumluluğu olduğunun altını çizdi.

“Korkmayın!”

Steinmeier ayrıca, diktatörlüklerin aksine, demokrasilerin kahramanlara ihtiyacı olmadığını ve bunun da iyi bir şey olduğunu dile getirirken, “Demokrasinin ihtiyacı olan şey kendine güvenen vatandaşlardır. Umutlu, azimli, akıllı, edepli ve dayanışma içinde olan vatandaşlar.” dedi. Konuşmasının sonunda ise vatandaşlarına seslenenen Stenmeier, “Korkmayın! Cesaret ve güven size gelecek sene için bunları diliyorum.” ifadelerini kullandı.(p)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler