'İmam Eğitimi'

Almanya’da “İslam Din Görevlileri Eğitimi” Programı Başladı

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletindeki Dahlem beldesinde, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği tarafından verilen "İslam Din Görevlileri Eğitimi" programı başladı. 

Almanya‘nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinde, camilerde görev yapmak üzere imam yetiştirilmesi amacıyla Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) tarafından verilen “İslam Din Görevlileri Eğitimi”, Dahlem Uluslararası Gençlik Buluşma Merkezi’nde başladı.

Programın açılışına DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, Almanya Federal İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Markus Kerber, DİTİB eyalet birlikleri ve çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. DİTİB’in Türkiye’den gönderilen ilahiyat fakültesi mezunu din görevlilerinin çok yönlü bilgi ve tecrübelerinden on yıllardır istifade ettiğini hatırlatan Türkmen, “Dini personelin eğitimi öncelikli olarak dini cemaatlerin alanı ve görevidir. Devlet dini cemaatleri bu konuda destekler ancak belirgin olamaz. Bu süreç Almanya‘da maalesef yanlış zemin üzerinde tartışılmaktadır.” dedi. Türkmen, çok dilli din görevlilerine olan ihtiyacın kendilerinin 2006’da Uluslararası İlahiyat Programını (UİP) hayata geçirmelerine vesile olduğunu kaydetti.

22 Kişilik İlk İlahiyatçı Grup Eğitime Başladı

Bu öğrencilerin Müslümanların yardımları ile finanse edilen bir burs programı dahilinde ilahiyat eğitimine tabi tutularak ilahiyatçı olarak mezun olduklarını hatırlatan Türkmen, şöyle devam etti: “Bugün burada gelecek iki yılda din görevlisi olarak eğitim görecek 22 kişilik ilk ilahiyatçılar grubu ile başlangıç yapacağız. Başka gruplar yakın bir zamanda bunu takip edecektir. Bunun finansmanını sınırlarını zorlasa da DİTİB kendi bütçesinden karşılayacaktır. UİP mezunlarının yanı sıra Alman ilahiyat fakülteleri mezunları da pratik ağırlıklı ikinci eğitim bölümüne geçmiş olacaklar.”

Almanya Federal İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Kerber de bugünün hem DİTİB hem de Almanya‘da yaşayan Müslümanlar için önemli bir gün olduğunu söyledi. Kerber, “Almanya genelinde 2 binden fazla öğrenci Alman üniversitelerinde ilahiyat eğitimi almakta. Gerek bu üniversite mezunlarının gerekse UİP mezunlarının burada pratik eğitim alacak olması çok önemlidir.” diye konuştu.

Kerber konuşmasında DİTİB’in geçmişte Almanya hükümetin güveni kaybettiğini ve tekrar kazanması gerektiğini, bu süreci de eleştirel bir bakışla takip edeceklerini ifade etti.

“İmam Eğitimi Dini Cemaatlerin Alanıdır”

Almanya’da kasım ayında camilerde istihdam etmek üzere Osnabrück Üniversitesi bünyesinde imam eğitimi için pilot proje başlatılacağının açıklaması dini cemaatlerin tepkisini çekmişti. Projeye tepki gösteren Almanya İslam Konseyi (IR) Genel Sekreteri ve İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreter Yardımcısı Murat Gümüş, özellikle son yıllarda siyasetin dini cemaatlerin anayasal hak alanlarına yoğun şekilde müdahale ettiğine dikkat çekmişti. Gümüş, “İmam eğitimi tamamen dini cemaatlerin alanıdır. Dini cemaatlerin kendileri içeriğini ve kooperasyon partnerlerini belirler eğer buna ihtiyaç duyarlarsa.” ifadelerini kullanmıştı.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler