Bosna Hersek Saraybosna’daki Markale Katliamı’nın Kurbanları 26’ıncı Yılında Anıldı

Bosna Savaşı sırasında Sırp Cumhuriyeti Ordusunun Saraybosna'daki Markale pazar yerine düzenlediği saldırıda hayatını kaybeden 68 sivil, katliamın 26'ncı yılında törenlerle anıldı.

admin 5 Şubat 2020

Bosna Savaşı (1992-1995) sırasında Sırp Cumhuriyeti Ordusunun (VRS) başkent Saraybosna’daki Markale pazar yerine düzenlediği havan topu saldırısında hayatını kaybeden 68 sivil, katliamın 26’ncı yılında törenlerle anıldı.
Sırp askerleri tarafından 5 Şubat 1994’te gerçekleştirilen saldırının kurbanları anısına Markale pazar yerinde düzenlenen törene, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Zeljko Komsic’in yanı sıra entite ve kanton düzeyinde yetkililer, kurban yakınları ve katliamdan yaralı olarak kurtulanlar da katıldı.

Komsic, burada yaptığı konuşmada, bu tür anma törenlerine çocukların da getirilmesinin önemine dikkati çekerek 26 yıl önce yaşananları çocukların da bilmesi gerektiğini vurguladı. Markale’deki katliamdan sağ kurtulan Hasan Banda, o gün duyduğu feryatların hala kulaklarında çınladığını ve gördüğü manzarayı asla unutamadığını söyledi. Katliam günü erzak almak için pazar yerine uğradığını anlatan Banda, havan topu düştükten sonra etrafında sadece insanların dört bir yana saçılmış uzuvlarını gördüğünü dile getirdi.

Katliamda kuzenini kaybeden Bulka Suljkic, anma törenlerine yalnızca kurban yakınlarının değil, tüm Saraybosnalıların katılması gerektiğini ifade etti. Savaşın Sivil Kurbanları Derneği Başkanı Senida Karovic, suçlularla kurbanların gün geçtikçe eşit konuma getirildiğine dikkati çekerek “Ülkemizde yaşayan Sırplar, katliamları yalanlıyor, Lahey’deki mahkemenin verdiği kararları kabul etmiyor. Asıl gerçek, yaşananların şahidi bizleriz.” dedi. Katliamın yıl dönümü dolayısıyla Saraybosna’daki Ulusal Tiyatro’da da anma programı düzenlendi.

Pazar Yerinde İki Katliam Oldu

Markale pazar yerinde 68 kişinin hayatını kaybettiği ve 144 kişinin yaralandığı ilk katliam 5 Şubat 1994’te yaşandı. Sırp askerlerinin 28 Ağustos 1995’te aynı yerde yaptığı ikinci katliamda da 43 sivil hayatını kaybetti, 75 sivil yaralandı. Bosna’daki savaşta 44 ay boyunca kuşatma altında tutulan Saraybosna’da 1601’i çocuk 11 bin 541 kişi öldürüldü.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |