Almanya Thüringen Eyaletinde Aşırı Sağcıların Desteklediği Aday Başbakan Seçildi

Almanya'nın Thüringen eyaletinde Kemmerich'in aşırı sağcı AfD'nin oylarıyla başbakan seçilmesine büyük tepki geldi.

admin 5 Şubat 2020

Almanya’nın Thüringen eyaletinde aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisinin ve Hristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin (CDU) desteğiyle Hür Demokrat Partili (FDP) adayı Thomas Kemmerich başbakan seçildi.

Thüringen eyalet Meclisi’nde eyalet başbakanlığı için yapılan seçiminin ilk iki turunda Sol Partili Bodo Ramelow ile AfD’nin adayı Christoph Kindervater yeterli çoğunluğu bulamadı. Salt çoğunluğun yeterli olduğu üçüncü turda 2014’den beri eyalet başbakanlık görevini yürüten Ramelow, Kindervater ve FDP milletvekili Thomas Kemmerich yarıştı. Kemmerich, 90 milletvekilinin 45’inin oyunu alarak Thüringen eyaletinin başbakanı seçildi. Yeşiller ve Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) desteğini alan Ramelow 44 oyda kalırken, 1 milletvekili de çekimser kaldı. Kindervater’e ise oy çıkmadı. Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ve AfD milletvekilleri Kemmerich’i destekledi. Böylelikle Almanya tarihinde 1953’den sonra ikinci kez bir eyaleti FDP’li bir başbakan yönetecek.

AfD’nin Desteğiyle Seçilmesine Büyük Tepki

Kemmerich’in aşırı sağcı AfD’nin desteğiyle seçilmesine büyük tepki geldi. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, AfD’ye karşı tüm demokratların birlikte durması gerektiğini belirterek, “Aşırı sağcıların oylarıyla başbakan seçilmek tamamen sorumsuzca. Bunu anlamayan tarihimizi anlamamıştır.” ifadelerini kullandı. Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz, Thüringen’de yapılanların önceden tasarlanmış bir oyun olduğunu belirterek, bu konuda federal düzeyde koalisyon ortağı CDU’dan açıklama istediklerini belirtti. SPD’li Scholz, Thringen’de yaşananlarla Almanya’nın siyasi demokratik tarihinde bir tabunun yıkılması anlamına geldiğini ifade ederek, SPD’nin AfD ile işbirliği yapmasının kabul edilemez olduğunu kaydetti.

Yeşiller Partisi Federal Meclis Grubu Başkanı Katrin Göring-Eckardt da Twitter’dan “İnanılmaz. Bugün Kemmerich’in AfD’nin oylarıyla başbakan seçilmesi bir kaza değil, ülkemizin temel değerlerinin bilinçli ihlal edilmesidir. Demokrasinin düşmanlarıyla Thüringen eyaletinde gelecek inşa edilemez.” ifadelerini paylaştı. Ekim ayında yapılan Thüringen Eyalet Meclisi seçimlerinde Sol Parti 29, AfD 22, CDU 21, SPD 8, Yeşiller ve FDP de 5’er milletvekili çıkarmıştı. CDU, Sol Parti ve AfD ile, Sol Parti de AfD ile koalisyon yapmayacağını açıklamıştı.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |