Almanya Yeni Seçilen Thüringen Başbakanı İstifa Kararı Aldı

Almanya'da aşırı sağcı partinin desteğiyle Thüringen eyaletinde Başbakan seçilen Thomas Kemmerich, istifa etmesinin kaçınılmaz olduğunu belirtti.

admin 7 Şubat 2020

Almanya‘nın Thüringen eyalet meclisinde gerçekleştirilen seçimin ardından aşırı sağcıların desteğini alarak Başbakan olan Thomas Kemmerich, istifa etmesinin kaçınılmaz olduğunu belirterek, meclisin feshedilerek yeniden seçime gidilmesi konusunda önerge vereceklerini söyledi. Kemmerich, düzenlenen basın toplantısında, Hür Demokrat Parti (FDP) grubu olarak karar aldıklarını ve yeniden seçime gidilmesini istediklerini belirtti. Aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisinin (AfD) destek vermesi sonucu kamuoyundaki tepki oluştuğunun herkes tarafından görüldüğünü dile getiren Kemmerich, ”AfD ile beraber çalışma olmadı, olamaz ve gelecekte de olmayacak.” ifadesini kullandı. Kemmerich, ayrıca demokratların demokratik çoğunluğa sahip olması gerektiğini ancak şu anki eyalet meclisinde bunun mümkün görünmediğini kaydederek, ”İstifa etmem artık kaçınılmaz bir durum. FDP olarak meclisin kendisini feshetmesi ve seçime gidilmesi yönünde önerge vereceğiz.” dedi.

Merkel: “Demokrasi İçin Kötü Bir Gün”

FDP Genel Başkanı Christian Lindner de Başbakan Kemmerich’in istifasının doğru bir adım olacağını ve yeniden seçime gidilmesi gerektiğini ifade etti. Başbakan Angela Merkel, Thüringen’deki olayı demokrasi için kötü bir gün olarak niteleyerek eyalet başbakanı seçiminin yenilenmesi taleplerini desteklediğini açıklamıştı. Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Genel Başkanı Markus Söder de Kemmerich’in AfD’nin oylarıyla seçilmesine tepki göstererek eyalet meclisinde yaşananları bir kaza olarak nitelemiş ve yeniden seçim talep etmişti.

90 Milletvekilinin 45’inin Oyunu Almıştı

Thüringen Eyalet Meclisinde, 5 milletvekiline sahip FDP’den Kemmerich, 90 milletvekilinin 45’inin oyunu alarak Başbakan seçilmişti. Yeşiller ve Sosyal Demokrat Partinin (SPD) desteğini alan diğer aday Sol Partili Bodo Ramelow 44 oy alırken, bir milletvekili de çekimser kalmıştı. AfD’nin adayı Christoph Kindervater’e oy çıkmayan seçimde, CDU ve AfD milletvekilleri Kemmerich’i desteklemişti.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ilk kez Almanya’da bir eyalet Başbakanı, aşırı sağcı bir partinin oylarıyla seçilmiş oldu. Eyalette 2014 yılından bu yana Başbakan Bodo Ramelow’un üyesi olduğu Sol Partinin mecliste 29 milletvekili bulunuyor.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar