'İsveç'

Sığınmacı Evinden Kovulan Filistinli Açlık Grevinde

İsveç'in Vanersborg kentinde sığınma evinden kovulan ve mülteci aylığı kesilen Filistinli Ahmet Mahlawi, 38 gündür açlık grevi yapıyor ve 15 gündür sokakta yatıyor.

Mahlawi, hava sıcaklığının sıfırın altında altıya kadar düştüğü kentte, Göçmenler Ofisi binasının önünde uyuyor. Açlık grevinin de etkisiyle zaman zaman sağlığı bozulan 32 yaşındaki Mahlawi’ye tıbbi müdahalede bulunuluyor. 

Mahlawi, İsveç’teki Filistinlilerin Mülteci Hakları Derneğinin (Palestinian Refugees Rights in Sweden) Facebook sayfasından “Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ofisinin tanımladığı şekilde mülteci statüsünde olmama rağmen İsveç’e sığınma başvurum kabul edilmedi sokağa atıldım.” paylaşımında bulundu.

Gidecek bir vatanı olmadığı için sınır dışı edilemediğinin altını çizen Mahlawi, “Sığınmacı evinden kovdular, mülteci aylığıma da son verdiler. Bu şartlarda nasıl yaşayacağım? Bu duruma çözüm bulunması lazım.” şeklinde konuştu. İsveç’te aynı durumunda yüzlerce Filistinli sığınmacı bulunduğunu vurgulayan Mahlawi, onların da haklarını aramak için açlık grevi yaptığını belirtti. 

“Filistinlere Bu Dünyada Yer Yok Mu?”

Mahlawi, yaşadığı durum karşısında duygularını “Kendi ülkem Filistin’de mülteci olarak doğdum, oğlum da İsveç’te mülteci olarak doğdu. Dedem mülteciydi, babam mülteciydi, dört kuşaktır mülteciyiz. İsveç gibi hak hukuk savunan bir Batı ülkesinde bu durumdayız, bizim bu dünyada gidecek yerimiz yatağımız yok mu, bu nasıl insan hakları?” şeklinde dile getirdi. 

Mahlawi ile aynı durumda olan aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu Filistinli mülteciler,  Göteborg’un Gustav Adolfs Meydanı’nda her gün protesto gösterisi düzenlerken bazı göstericiler de kurulan çadırda açlık grevi yapıyor. Göçmenler Ofisi Sözcüsü Robert Haecks konuyla ilgili olarak Filistinlilerin İsveç’te genel mülteci statüsünün olmadığını ve sığınma başvurusu yapan Filistinlilerin durumlarını ayrı ayrı değerlendirdiklerini söyledi. 

5 Milyondan Fazla Filistinli Mülteci Statüsünde 

İsrail’in kurulduğu 1948’den bu yana topraklarını önemli oranda kaybeden Filistin halkının büyük çoğunluğu hâlen hem ülke içinde hem de ülke dışında mülteci statüsünde ve birçok haktan mahrum yaşamaya devam ediyor. 

Birleşmiş Milletler Filistin Mültecilerine Yardım Ajansı (UNRWA) verilerine göre, beşte ikisi bizzat Filistin topraklarında olmak üzere kayıtlı 5,4 milyonu aşkın Filistinli mülteci bulunuyor. Ancak bu sayı, sadece 1948’deki göçler sırasında kayıt altına alınan mültecileri ve onların sonraki nesillerini içeriyor. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler