'Kovid-19'

Almanya’da Kovid-19 Salgını Nedeniyle 2 Şehir Karantinaya Alındı

Almanya’nın Saksonya eyaletindeki Wittenberg belediyesine bağlı Jessen ve Schweinitz şehirleri, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle karantinaya alındı.

Fotoğraf: Shutterstock.com

Wittenberg Belediyesinden yapılan açıklamada, Kovid-19’un yayılmasının engellenmesi için iki şehrin 10 Nisan’a kadar karantinaya alındığı belirtildi. Bu şehirlerde ikamet edenlere giriş izini verilirken çıkış izninin verilmediği ve şehirlere giriş çıkışın polis tarafından kontrol edildiği kaydedildi. Karantina kararının alınmasında, hafta içinde bir huzurevinde 16 kişide Kovid-19 tespit edilmesinin neden olduğu aktarıldı.

Hannover Belediyesi Kovid-19’a Özel Hastane Kuruyor

Kovid-19 salgınıyla mücadele için alınan tedbirlerle ilgili olarak Hannover Belediyesi koronavirüs tespit edilenlerin tedavisi için kentte bulunan fuar alanında 500 yataklı hastane kurulacağını açıkladı. Daha önce Berlin eyaleti, Kovid-19 hastaları için 1000 yataklı hastane kurulması kararı almıştı.

Almanlar Hükûmetin Aldığı Tedbirleri Nasıl Buluyor

Yougov şirketinin yaptığı ankete göre, Almanların yüzde 64’ü Kovid-19 salgınıyla mücadelede hükûmetin daha da sıkı önlemler almasını bekliyor. Bununla birlikte Alman halkının yüzde 88’i hükûmetin salgının yayılmasını önlemek için aldığı tedbirleri doğru bulurken; yüzde 8’i alınan önlemleri abartılı olarak değerlendirdi.

Araştırmaya göre Almanların yüzde 83’ü hükûmetin getirdiği kurallara uyduğunu belirtirken, yüzde 12’si kısmen kurallara uyduğunu, yüzde 2’si ise uymadığını kaydetti. Alman hükûmeti, salgının yayılmasını önlemek için pazar günü 2’den fazla kişinin bir araya gelmesini yasaklamış ve restoran, otel, berber, kuaför, masaj salonları ve benzeri işletmelerin kapatılmasına karar vermişti.

Bazı Eyaletler, İtalya ve Fransa’dan Kovid-19 Hastası Alacak

Almanya’daki bazı eyaletler, salgından büyük ölçüde etkilenen İtalya ve Fransa’dan tedavi etmek için virüsü taşıyan hastaları kabul edecek. Mecklenburg-Vorpommern eyaleti 6, Hessen eyaleti 14 ve Berlin eyaleti 5 hasta getireceğini açıklarken; Aşağı Saksonya eyaletinin Sağlık Bakanı Carola Reimann da bu ülkelerden Kovid-19 hastası almaya hazır olduklarını bildirdi. Saksonya eyaleti daha önce İtalya’dan 8 hastayı kabul etmişti.

Kuzey-Ren Vestfalya Eyaletinde Sağlık Personeline Ücretsiz Kiralık Araç

Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinde, hastanelerde çalışan sağlık personeline işe gitmelerini kolaylaştırmak için “ücretsiz araç kiralama” imkanı verileceği açıklandı.

Eyaletin Ulaştırma Bakanı Hendrik Wüst, toplu taşıma araçlarının azaltılması nedeniyle hastanelerde çalışanların iş yerlerine ulaşabilmeleri için böyle bir imkanının sağlanacağını ifade etti. Eyaletin 31 Mayıs’a kadar geçerli olacak bu uygulama için 1 milyon avro ayırdığını belirten Wüst, kiralık araçlar için maksimum giderin aylık 400 avro olması ve günde en fazla 125 kilometre sürülmesi şartının getirildiğini de söyledi. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler