'KOVID-19'

Fransa’da Salgın Tedbirlerinde Normalleşme Ne Zaman?

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle serbest dolaşımın zorunlu haller dışında sınırlandırılmasının 11 Mayıs'a kadar uzatıldığını açıkladı. 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Elysee Sarayı’ndan halka seslenerek Kovid-19’a ilişkin açıklamalarda bulundu. Sağlık çalışanları başta olmak üzere salgınla mücadeleye destek veren herkese teşekkür eden Macron, yoğun bakımda tedavi görenlerin sayısında düşüş yaşanmasının umut verici olduğunu kaydetti.  Macron, bu salgına yeteri kadar hazırlanmadıklarını kabul etti.

Diğer ülkeler gibi Fransa‘nın da maske, eldiven, dezenfektan jel ve koruyucu ekipman konusunda eksikleri bulunduğunu ve bunları sağlık çalışanlarına yeteri kadar temin edemediklerine dikkati çeken Macron, bunlardan ders çıkaracaklarının altını çizdi. Macron, Fransız şirketlerinin bu ürünlerin üretimini 3 hafta içerisinde 5 kat artıracağını belirtti.

Yoğun bakım ünitelerinin kapasitesinin ikiye katlanmasını büyük başarı olarak niteleyen Macron, salgının henüz kontrol altına alınmadığını ifade etti.

Normalleşme Tarihi 11 Mayıs’a Uzatıldı

Macron, serbest dolaşımın zorunlu haller dışında sınırlandırılmasının 11 Mayıs’a kadar uzatıldığını duyurdu. Salgının daha fazla yayılmasını önlemek için bunun önemli olduğunu belirten Macron, Fransızların alınan tedbirlere uymaya devam etmesi gerektiğini söyledi.

Ekonomik sorunlar yaşayan çocuklu ailelere yardım yapılacağını söyleyen Macron, 11 Mayıs’ta okulların da kademeli olarak açılacağını, üniversitelerin ise yaza kadar kapalı tutulacağını açıkladı. Macron, restoran, kafe, otel, sinema, tiyatro ve halka açık yerlerin 11 Mayıs’tan sonra da kapalı kalmaya devam edeceğini duyurdu. Büyük etkinliklerin temmuz ortasına kadar iptal edildiğini belirten Macron, gelecek haftalarda test sayısının artırılacağını kaydetti.

Akıllı Telefon Uygulaması Geliştirilecek

Fransa Cumhurbaşkanı ülkede Kovid-19 belirtileri gösteren herkese test yapma kapasitesinde olacaklarını vurguladı. Böylece bu kişilerin karantinada tutulması mümkün olacak. Ayrıca insanların temasa geçtiği kişilerin arasında Kovid-19 taşıyanların olup olmadığını öğrenmek için akıllı telefon uygulaması geliştirmesi de planlanıyor.

Sınırlar Kapalı Kalmaya Devam Edecek

Macron, yeni bir emre kadar Avrupa ülkeleri dışındaki ülkelerle sınırların kapalı kalmaya devam edeceğini duyurdu. Böylece normalleşme ile ilgili beklentiler daha uzun sürecek gibi görünüyor. 11 Mayıs’tan itibaren Fransızlara maske temin edileceğini belirten Macron, hükümetin 15 gün içerisinde 11 Mayıs’tan sonraki sürece ilişkin açıklama yapacağını bildirdi. Macron, eski hayata ne zaman dönüleceği sorusuna şu an kesin bir yanıt veremeyeceklerini, salgını yeneceklerini ancak “birkaç ay daha virüsle yaşanacağını” dile getirdi.

Fransa Ekonomisi Yüzde 8 Küçülecek

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, serbest dolaşımın zorunlu haller dışında sınırlandırılmasının 11 Mayıs’a kadar uzatılmasıyla ülke ekonomisinin yüzde 8 küçüleceğini açıkladı. Le Maire, BFMTV kanalında salgının ülke ekonomisine etkilerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Ülkede serbest dolaşımın 1 ay daha sınırlandırılmasıyla ülke ekonomisinin yüzde 8 gerileyeceğini ifade eden Le Maire, bu süreçte zor durumda olan şirketlerin iflas etmemesi için 100 milyar avro kaynak ayrıldığını belirtti. Serbest dolaşım sağlanıp normalleşme elde edilirse, bunun ekonomideki yansımasının da olumlu olması bekleniyor

Le Maire, geçen hafta yaptığı açıklamada ülkenin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle bu yıl 1945’ten bu yana en büyük ekonomik durgunluğu yaşayabileceğini bildirmişti.

Fransa’da Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 14 bin 967’ye, vaka sayısı ise 136 bin 779’a yükselmişti. (AA, P)

admin

Lisans eğitimini Münster Üniversitesinde Sosyoloji ve Siyaset Bilimi bölümlerinde çift anadal olarak tamamlayan Kandemir, Duisburg-Essen Üniversitesinde sosyoloji yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Ağırlıklı çalışma alanları göç sosyolojisi ve ulusaşırı Türk toplulukları olan Kandemir Perspektif dergisi editörüdür.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler