'Ramazan 2020'

İngiliz Yetkililerden Müslümanlara Tebrik Ve Teşekkür

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ramazanın zorlayıcı olacağını ancak şefkat, hayır ve fedakarlık değerlerinin her zamankinden daha önemli hâle geldiğini bildirdi.

Koronavirüs tedavisi gördükten sonra dinlenmeyi sürdüren Başbakan Boris Johnson’a vekalet eden Dışişleri Bakanı Dominic Raab, ramazanın gelişi dolayısıyla sosyal medya hesabından bir mesaj yayımladı. Raab, İngiltere ve dünyadaki Müslümanlara, “Hayırlı ramazanlar” dileğinde bulundu. “Bu ramazan özellikle zorlayıcı olacak ancak şefkat, hayır ve fedakarlık değerleri her zamankinden daha önemli bir hâle geldi.” ifadesini kullandı.

“Fedakarlığınız İçin Teşekkür Ederim”

Sağlık Bakanı Matt Hancock ise basın toplantısında yaptığı açıklamada, Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) ve silahlı kuvvetler ile diğer alanlarda hizmet veren birçok Müslümanın bu sene ramazan ayının sevincini alışageldikleri gibi paylaşamayacağına dikkat çekti.

Ülkedeki Müslümanlara seslenerek, “Evde kaldığınız için teşekkür etmek istiyorum.” diyen Hancock, şöyle konuştu: “İftarın ne kadar önemli olduğunu, teravih namazlarının ne kadar önemli olduğunu ve Ramazan Bayramı’nın ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Dinî uygulamalarınızın bu önemli bölümlerinde büyük değişiklikler yaptığınız için teşekkür ederim. Hepinize ‘Hayırlı ramazanlar’ demek istiyorum. Hizmetiniz ve vatandaşlığınız için teşekkür ederim, fedakarlığınız için teşekkür ederim.”

“Bizi Güvende Tuttuğunuz İçin Teşekkür Ederim”

İşçi Partisi lideri Keir Starmer da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ramazan ayının gelişi dolayısıyla Müslümanları tebrik etti. Starmer, “Bu vesileyle Ulusal Sağlık Hizmetleri’nde, bakım hizmetlerinde ve koronavirüs ile mücadelemizde ön safta görev alan tüm Müslümanlara şükranlarımı sunmak istiyorum. Bizi güvende tuttuğunuz için teşekkür ederim.” dedi.

İşçi Partisinin eski lideri Jeremy Corbyn de kendi seçim bölgesi, İngiltere ve tüm dünyadaki Müslümanlara “Hayırlı ramazanlar” dileğinde bulundu.

Dijital Ramazan Etkinlikleri

Dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi camilerin toplu ibadete kapalı olduğu İngiltere’de de Müslümanlar ramazan aktivitelerini dijital platformlar üzerinden yürütmeye hazırlanıyor. İngiltere Müslüman Konseyi (MCB), bu sene ramazanda Müslüman cemaatin teravih namazlarını evde kılması, online sohbetlere katılması ve iftarları video paylaşım uygulamaları üzerinden yapmasını tavsiye etti.

Öte yandan özellikle küçük camiler teknik altyapı eksikliği nedeniyle ramazan faaliyetlerini dijital ortama aktarmakta zorluk çekebiliyor. Büyük camiler ise internet üzerinden sohbet ve cuma hutbelerini yayınlıyorlar. Bunun yanı sıra bazı camilerde WhatsApp uygulamasıyla mukabele grupları açılıyor. Cemaate bilgilendirmeler ise Facebook üzerinden yapılıyor. (AA, P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler