Almanya KRM’den Hessen Eyaletinin İslam Din Dersi Kararına İtiraz

Almanya'da bulunan Müslümanlar Koordinasyon Konseyi, Hessen eyaletinin İslam din derslerine yönelik kararını eleştirdi.

admin 2 Mayıs 2020

Geçtiğimiz hafta, Almanya’nın Hessen Eyaleti Kültür Bakanı Alexander Lorz, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nin (DİTİB) İslam din dersi uygulamasında içeriği belirleme konusunda işbirliği yapılan kurumlar arasından çıkarıldığını açıkladı. Hessen Eyalet Kültür Bakanlığının, DİTİB’in Türk hükümetinden bağımsız olmadığı şüphesiyle aldığı karara karşılık, DİTİB Hessen Eyalet Birliği bir basın açıklamasında bundan ötürü duyduğu üzüntüyü ve hayal kırıklığını dile getirdi.

Eyalet Kültür Bakanlığı, önümüzdeki dönemden itibaren, inanca bağlı olarak verilen İslam din dersi yerine, genel İslam din dersi müfredatı vermeyi planlıyor. Söz konusu müfredatı kendi himayesi altında geliştirip uygulamaya koymayı hedefliyor. Böylece İslam din dersi inanca bağlı olmadan, Müslüman olmayan öğretmenler tarafından da verilebilecek.

Almanya’da bulunan Müslümanlar Koordinasyon Konseyi (KRM) konuyla ilgili basın açıklamasında bulunarak bu karara itiraz etti. Basın sözcüsü Burhan Kesici, bu kararın, Müslümanların Hessen eyaletinde kazanılmış olan eşit haklarını kaybedilmesine neden olduğunu öne sürdü. Ayrıca, DİTİB’e karşı olan şüphelerin yeni olmadığını ve şimdiye kadar hukuki açıdan bir sorun teşkil etmediğini ifade etti.

Dosya: "İslam Din Dersi"

İslam Din Dersi Hakkındaki Tartışmalar Neye Dayanıyor?

1 Şubat 2018

“Hessen Eyaletinin Kararı Anayasaya Aykırı ve Kabul Edilemez’’

Basın açıklamasında, inanca bağlı olan İslam din dersinin anayasaya göre Müslüman öğrencilerin hakkı olduğu ve söz konusu dersin dini kurumların himayesi altında olması gerektiği ifade ediliyor. Devletin gözetimi altında gerçekleşmesi planlanan İslam din dersinin yasalara aykırı olduğu ve dini kurumların alanına müdahale ettiği de basın açıklamasında eleştirilen noktalar arasında.

Hessen eyaletinin kararı sonucunda, KRM bünyesindeki cemaatler, alınan karara alternatif olarak, camilerdeki din derslerini daha kapsamlı hâle getirmeye hazırlanıyorlar. Bundan sonraki süreçte, Hessen eyaletinin İslam din dersi kararının mahkemeye taşınması ve kararın Hessen eyaletinin aleyhine sonuçlanması bekleniyor. (eby)

Dosya: "İslam Din Dersi" 1 Şubat 2018

Almanya'da Müslüman Ailelerin İslam Din Derslerinden Beklentileri

Almanya’da Müslüman dindarlığı ve dinî eğitime dair tartışma, özellikle devlet okullarında İslam din derslerinin sunulmasıyla birlikte yeni bir boyut kazandı. Peki Müslüman aileler, okullarda sunulan İslam din derslerinden ne bekliyorlar? Dr. Ayşe Uygun-Altunbaş yazdı.

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |