Almanya Trier Üniversitesi’nde İslam Kürsüsü Kuruldu

Almanya’daki Trier Üniversitesi’nin İlahiyat Fakültesinde “İslam ve Dindarlararası Bakışla İbrahimî Dinler Kürsüsü” kuruldu. Bölümün hedefi İslam hakkındaki araştırmaları yoğunlaştırmak.

Enise Yılmaz 5 Mayıs 2020

Almanya’da üniversitelerde İslam ilahiyatlarının sayısı artarken, İslam ile ilgili akademik araştırmaların yapılabileceği kürsüler de yaygınlık kazanıyor. Trier Üniversitesi’nin İlahiyat Fakültesi’nde kurulan İslam ve Dindarlararası Bakışla İbrahimî Dinler Kürsüsü’nde üç semavi din hakkında kıyaslı araştırmalar yapılması, dinlerin yapılarındaki ortak noktalarla beraber farklılıkların da ele alınması hedefleniyor. Bölümde dinler arası araştırmalar alanında yüksek lisans yapmak da mümkün.

İslam Düşmanlığına Karşı: Göz Hizasında Diyalog

Bölüm, ilahiyatçı ve İslam bilimci Dr. Dennis Halft tarafından yönetilecek. Dr. Halft yaz döneminden bu yana Trier Üniversitesi’nde araştırmalarını sürdürüyor. Yaptığı açıklamada Dr. Halft, “Dinlerin çeşitlendiği ve aynı zamanda güçlü seküler bir toplumda antisemitist ve İslam karşıtı düşmanlıkla diğer ırkçı yapıların güçlendiğini görüyoruz.” dedi. Halft devamında, “Sadece bilimsel olarak araştırılmış ve göz hizasında bir diyalog, saygılı ve yapıcı bir birlikteliği destekleyebilir.” dedi.

AIWG Raporu

Almanya’da Kimler İslam İlahiyatı Okuyor?

16 Nisan 2020

İslam bilimleri, din bilimleri, İran dili ve kültürü ve Katolik ilahiyatı bilimleri mezunu olan Halft, İslam bilimi dalında doktorasını tamamladı. Damaskus, Kahire, Tahran ve Kudüs’te araştırmalarını sürdüren Halft tezinde Hristiyanlar ve Şii Müslümanların ilişkisini araştırdı. Kendisi şu anda Yahudi soykırımı sonrası Yahudi perspektifinden dindarlararası diyalog araştırmasını sürdürüyor.

Halft’a göre Trier Üniversitesi’nde açılacak bölümün, “Yahudiler, Hristiyanlar ve Müslümanların fikirleriyle etkileşimli bir şekilde zenginleştirildiği bir yer hâline gelmesi” hedefleniyor.

Almanya çapında hâlihazırda dokuz İslam enstitüsü var. Berlin, Erlangen-Nürnberg, Frankfurt/Main, Münster, Osnabrück, Ludwigsburg, Karlsruhe, Tübingen ve Paderborn şehirlerinde İslam İlahiyatı okumak mümkün.

Enise Yılmaz

Bochum Ruhr Üniversitesinde hukuk eğitimi gören Yılmaz, Perspektif’in yayın kurulu üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |