Fransa Fransa’da İbadethaneler Ne Zaman Açılacak?

Fransa'da ibadethanelerin açılmasına dair tarih belirlendi.

admin 23 Mayıs 2020

Fransa‘da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerini gevşetilmesi kapsamında ibadethanelerin tekrar toplu ibadete açılmasına izin verildi. İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Danıştay’ın ibadethanelerde toplanma yasağının kaldırılmasına hükmettiği hatırlatıldı. Ülkedeki ibadethanelerin tekrar toplu ibadete açılmasına izin verildiği duyurulan açıklamada, bu kararın gelecek saatlerde yayımlanacak kararnameyle yürürlüğe gireceği kaydedildi.

Ramazan Bayramı

Almanya’da Koronavirüs Gölgesinde Bayram Namazı Kılınacak Mı?

22 Mayıs 2020

Açıklamada, ibadethanelerde sosyal mesafeye ve hijyen kurallarına dikkat edilmesi gerektiği, maske takmanın ve girişte ellerin dezenfektan jel ile temizlemesinin zorunlu olduğu belirtildi. Açıklamada bu kurallara uymayan ibadethanelerin valiliklerin kararıyla kapatılabileceği aktarıldı. Bu karara göre Ramazan Bayramı’nda camilerde bayram namazı kılınabilecek. Diğer taraftan Fransa‘daki Müslümanların çatı kuruluşu Fransa İslam Konseyi’nden (CFCM) yapılan açıklamada, Kovid-19’un yayılmasını önlemek için Müslümanlardan namazı evlerinde kılmalarını istendi.

Millî Görüş Fransa İslam Konfederasyonu’nun (CIMG) Genel Sekreteri Fatih Sarıkır konuyla ilgili Perspektif’e yaptığı açıklamada Fransa’daki Müslüman cemaatlerle yapılan toplantıda camilerin Ramazan Bayramı döneminde ibadete açılmasının mümkün olmadığına karar verdiklerini belirtti. Devlet tarafından verilen kararın ülke genelindeki tüm din mensuplarının ibadethanelerine yönelik bir karar olduğunu hatırlatırken Fransa’daki sağlık koşullarının şu an ciddi durumunu koruması sebebiyle Ramazan Bayramı’nda ibadetlerin camilerde yapılmasının mümkün olmadığını söyledi. Sarıkır, tüm Müslüman çatı kuruluşların bu konuda aynı fikirde olduğunu ekledi.

Peki Camiler Ne Zaman Açılacak?

Fatih Sarıkır, camilerin 3 Haziran’da açılmasının planlandığını belirtirken karar netleştiğinde konuyla ilgili bugün (cumartesi günü) bildiri yayınlanacağını sözlerine ekledi. Sarıkır ibadethanelerin açılması konusunda ilk başta konuşulan ve sağlık otoritelerince önerilen tarihin de 3 Haziran olduğunu hatırlattı.

Danıştay, 18 Mayıs’ta hükümetin salgın nedeniyle ibadethanelerde toplanma yasağının, ibadet özgürlüğünü “ciddi ve yasa dışı şekilde ihlal ettiği” gerekçesiyle kaldırılması gerektiğine hükmetmişti. (AA, P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |