'Fransa'

Fransa’da İbadethaneler Ne Zaman Açılacak?

Fransa'da ibadethanelerin açılmasına dair tarih belirlendi.

Paris Büyük Camii, Fotoğraf: Shutterstock.com, Değişiklikler: Perspektif

Fransa‘da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerini gevşetilmesi kapsamında ibadethanelerin tekrar toplu ibadete açılmasına izin verildi. İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Danıştay’ın ibadethanelerde toplanma yasağının kaldırılmasına hükmettiği hatırlatıldı. Ülkedeki ibadethanelerin tekrar toplu ibadete açılmasına izin verildiği duyurulan açıklamada, bu kararın gelecek saatlerde yayımlanacak kararnameyle yürürlüğe gireceği kaydedildi.

Açıklamada, ibadethanelerde sosyal mesafeye ve hijyen kurallarına dikkat edilmesi gerektiği, maske takmanın ve girişte ellerin dezenfektan jel ile temizlemesinin zorunlu olduğu belirtildi. Açıklamada bu kurallara uymayan ibadethanelerin valiliklerin kararıyla kapatılabileceği aktarıldı. Bu karara göre Ramazan Bayramı’nda camilerde bayram namazı kılınabilecek. Diğer taraftan Fransa‘daki Müslümanların çatı kuruluşu Fransa İslam Konseyi’nden (CFCM) yapılan açıklamada, Kovid-19’un yayılmasını önlemek için Müslümanlardan namazı evlerinde kılmalarını istendi.

Millî Görüş Fransa İslam Konfederasyonu’nun (CIMG) Genel Sekreteri Fatih Sarıkır konuyla ilgili Perspektif’e yaptığı açıklamada Fransa’daki Müslüman cemaatlerle yapılan toplantıda camilerin Ramazan Bayramı döneminde ibadete açılmasının mümkün olmadığına karar verdiklerini belirtti. Devlet tarafından verilen kararın ülke genelindeki tüm din mensuplarının ibadethanelerine yönelik bir karar olduğunu hatırlatırken Fransa’daki sağlık koşullarının şu an ciddi durumunu koruması sebebiyle Ramazan Bayramı’nda ibadetlerin camilerde yapılmasının mümkün olmadığını söyledi. Sarıkır, tüm Müslüman çatı kuruluşların bu konuda aynı fikirde olduğunu ekledi.

Peki Camiler Ne Zaman Açılacak?

Fatih Sarıkır, camilerin 3 Haziran’da açılmasının planlandığını belirtirken karar netleştiğinde konuyla ilgili bugün (cumartesi günü) bildiri yayınlanacağını sözlerine ekledi. Sarıkır ibadethanelerin açılması konusunda ilk başta konuşulan ve sağlık otoritelerince önerilen tarihin de 3 Haziran olduğunu hatırlattı.

Danıştay, 18 Mayıs’ta hükümetin salgın nedeniyle ibadethanelerde toplanma yasağının, ibadet özgürlüğünü “ciddi ve yasa dışı şekilde ihlal ettiği” gerekçesiyle kaldırılması gerektiğine hükmetmişti. (AA, P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler