Avrupa Parlamentosu Siyahi Milletvekili, Belçika Polisinin Irkçı Saldırısına Uğradığını Açıkladı

Mali kökenli Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekili Pierrette Herzberger-Fofana, Belçika polisi tarafından ırkçı saldırıya uğradığı gerekçesiyle şikayette bulundu.

ehisim 18 Haziran 2020

Mali kökenli Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekili Pierrette Herzberger-Fofana, Belçika polisi tarafından ırkçı saldırıya uğradığı gerekçesiyle şikayette bulundu. Almanya’dan milletvekili olan 71 yaşındaki Herzberger-Fofana, AP Genel Kurulunda ırkçılık üzerine bir tartışma yaptığı konuşmada, dün Brüksel’deki Kuzey Tren İstasyonu’nda, polisin siyahi olduğu için kendisine sert davrandığını iddia etti. Herzberger-Fofana, kendisinin 9 polis tarafından kontrol edilen iki siyahi gencin resmini çekmeye çalışırken müdahaleye uğradığını belirtti.

AP Milletvekili: “Beni Aşağıladılar”

Polisin sert bir şekilde telefon ve çantasını aldığını, bacaklarını ayırarak duvara dayadığını ve üstünü aramak istediğini anlatan Herzberger-Fofana, “Bunun ayrımcı ve ırkçı eğilimleri olan bir davranış olduğunu düşünüyorum. Beni aşağıladılar. Bugün şikayette bulundum çünkü polis şiddeti soruşturulmalı.” diye konuştu.

Herzberger-Fofana, George Floyd hadisesiyle tüm dünyanın polis şiddetinin nelere yol açabileceğini gördüğüne işaret ederek, “Bu hadise bende büyük travma yarattı.” dedi. Aralarında Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in de bulunduğu AP Genel Kurulu katılımcıları gözyaşlarına boğulan Herzberger-Fofana’yı bir süre alkışladı.

Irkçılık ve Sosyal Adaletsizliğe Karşı Protesto

Geçtiğimiz ay Amerika Birleşik Devletleri’nin Minneapolis eyaletinde polis şiddeti sebebiyle hayatını yitiren siyahi vatandaş George Floyd’un ölümü birçok ülkede ırkçılık karıştı protestoların başlamasına sebep oldu. Protestolar esnasında bazı Avrupa ülkelerinin sömürgeci geçmişleri de tekrar gündeme geldi. İngiltere ve Belçika’da ırkçılık karşıtı eylemlerde protestocular sömürgeci ve ırkçı düşünceleriyle bilinen tarihî şahsiyetlerin heykellerini hedef aldı.

 Almanya’nın başkenti Berlin’de yaklaşık 130 sivil toplum kuruluşunun destek verdiği “Parçalanamaz” adlı inisiyatifin 14 Haziran 2020’de düzenlediği gösteride, binlerce kişi ırkçılığı ve sosyal adaletsizliği protesto etmek için tarihi Brandenburg Kapısı’ndan, Hermann Meydanı’na kadar insan zinciri oluşturdu. Göstericiler, üzerinde “Birlikte güçlüyüz”, “Aşırı sağa kırmızı kart”, “Irkçılık bir düşünce değil suçtur”, “Irkçılığa karşı ayağa kalk” ve “Irkçılık öldürür” yazan döviz ve pankartlar taşıdı. Hükümetin ilkim ve çevre politikasının yanı sıra göçmen politikası ve büyük şehirlerde artan kira ücretlerinin de protesto edildiği gösteride, iş ve toplumsal hayatta herkes için eşit şartların getirilmesi istendi. (AA, P)

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |