Cami Saldırısı Fransa’da Cami Duvarına Gamalı Haç Çizildi

Fransa'nın güneybatısındaki Agen kentindeki bir cami duvarına hakaret içerikli işaretler ve gamalı haç çizildi. Saldırganın görüntüleri caminin güvenlik kamerasına yansıdı.

hcevik 27 Temmuz 2020

Fransız basınındaki haberlere göre, Agen kentindeki bir cami duvarına pazar günü sabaha karşı İslam karşıtı hakaret içerikli semboller ve gamalı haç işareti çizildi. Saldırıyı gerçekleştiren kişiye ait görüntüler caminin güvenlik kamerasına yansıdı.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, saldırı sonrası sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, camiye yapılan saldırıyı “iğrenç” olarak nitelendirdi. Darmanin, Müslümanlarla dayanışma içinde olduğunu ve saldırıyı şiddetle kınadığını belirterek, “Bu iğrenç eylemler cumhuriyet değerleriyle bağdaşmıyor.” dedi. 

Fransa’daki Müslümanların çatı kuruluşu Fransa İslam Konseyi (CFCM) Agen’deki cami saldırısını kınadıklarını açıkladı. CFCM bünyesinde faaliyet gösteren Fransa İslamofobi Gözlemevi Başkanı Abdullah Zekri de çirkin eylemi kınayarak, saldırının Müslümanların en önemli bayramı olan Kurban Bayramına 5 gün kala gerçekleştirilmiş olmasına dikkat çekti. Zekri, bunun bir “provakasyon ve Müslüman Fransız vatandaşlarına bir hakaret” olduğunu ifade etti.

Kamera Kayıtları Polise Teslim Edildi

Agen kenti Müslümanlar Birliği Başkanı Messaoud Settati, saldırı haberinden sabah 2 sularında haberdar olduğunu belirtti. Caminin güvenlik kamerasına yakalanan saldırganın eylemini gece yarısından hemen sonra gerçekleştirdiği aktarılırken, Settati caminin ilk defa böyle bir hakarete uğradığını vurguladı. Saldırıya ait kamera kayıtlarının ise polise teslim edildiği bildirildi.

Fransa’da İslamofobi Tırmanışta

Fransa’da yapılan son araştırmalara göre Müslümanlar, ülkede Hristiyanlardan sonraki ikinci büyük dinî grubu oluşturuyor. Buna rağmen Fransa İçişleri Bakanlığı tarafından ülkede 2019 yılında meydana gelen ırkçı olaylar ile ilgili yayımlanan rapor, İslamofobi’nin bir önceki yıla göre yüzde 54 oranında arttığını ortaya koyuyordu.

Son yıllarda sık sık islamofobik saldırılar ve Müslüman karşıtı siyaset ile gündeme gelen Fransa’da geçtiğimiz mayıs ayında Cholet kentindeki bir camiye de benzer bir saldırı düzenlenmişti. Kovid-19 nedeniyle kapalı tutulan caminin duvarına ölüm tehdidi içeren yazı yazılmıştı.

28 Ekim 2019’da 84 yaşındaki aşırı sağcı eski bir aktivist ülkenin güneyindeki Bayonne şehrinde bir camide ateş açarak 2 Müslümanı öldürmüştü. Saldırıyı takip eden kasım ayında 10 binden fazla insan Paris’te İslamofobiye karşı yürümüştü. (AA/P)

 

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar