Uygur Türkleri Başkent Brüksel’de “Uygurlara Özgürlük” Protestosu

Çin'in, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'de uyguladığı baskı ve işkenceler, Belçika'nın başkenti Brüksel'de yüzlerce kişi tarafından protesto edildi.

admin 27 Temmuz 2020

Başkentteki merkez tren istasyonu (Gare Centrale) önünde toplanan Belçika Uygurlar Derneği ve Türk sivil toplum kuruluşları, Çin’in, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki baskı, zulüm ve katliam politikaları 11. yıl dönümünde protesto etti. Yaklaşık 300 kişi, “Uygurlara özgürlük”, “soykırımı durdurun”, ”toplama kamplarını kapatın” yazılı pankartlar açtı.

Gösteride Fransızca, İngilizce ve Flemenkçe yapılan konuşmalarda, yaklaşık 3 milyon Uygur Türkünün Çin tarafından toplama kamplarına kapatıldığı aktarıldı. Çin’in bu gerçeklerin dünya tarafından bilinmesini istemediği ifade edilirken, toplama kampları kurmanın bir insan hakları ihlali olduğu vurgulandı.

“Bu Korkunç Çin Katliamını Yaptığımız Protestolar İle Dünyaya Hatırlatıyoruz.“

Belçika Uygurlar Derneği Başkanı Abdulmuttalip Omerov, yaptığı konuşmada, şunları söyledi: “Doğu Türkistan’da 11 sene önce yaşananlar adeta bir katliamdır. Acımızı içimize gömüyoruz. Mücadelemiz amacına ulaşana, katliamlar ve baskılar bitene kadar protestolara devam edeceğiz. 11 sene önce sözde Çin medyasına göre 197 kişi yaşamını yitirdi, 1680 kişi ise yaralandı. Bizim edindiğimiz bilgilere göre ise 1000 kişi şehit oldu. 4 binden fazla kişi ise yaralandı. Bu korkunç Çin katliamını Uygur Türkleri olarak yaptığımız protestolar ile dünyaya hatırlatıyoruz.“

Son birkaç yıldır Çin hükûmetinin, “terör tehdidini” Doğu Türkistan’daki güvenlik kuvvetlerini daha da güçlendirmek için kendi çıkarı doğrultusunda kullandığı belirtiliyor. Çin, Uygurlardan kaynaklanan aşırılık tehlikesini gerekçe göstererek, sert politikalarını meşrulaştırmak suretiyle sivil haklar üzerindeki baskıyı arttırmakla itham ediliyor.

Avrupa’da Uygur Türkleri’nin Kurtuluşu İçin Artan Çağrılar

Geçtiğimiz hafta da İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab’a Britanya Müslümanlar Konseyi tarafından , Uygur Türklerine karşı uygulanan baskı politikalarının durdurulması için Çin‘e karşı eylem çağrısının yapıldığı bir mektup gönderilmişti.

Uygur Müslümanlarının durumun daha kötüye gittiğine dikkat çekilen mektupta, Müslümanlara yönelik zulüm politikalarının devam ettiği, zorla doğum kontrol yöntemlerinin uygulandığı ve bir milyondan fazla Uygur Türkü’nün herhangi bir yargılama olmadan toplama kamplarında tutulduğu hatırlatılmıştı. Mektupta, Çin’e karşı güçlü ve somut bir önlem alınmadığı takdirde Uygur Türklerinin etnik temizliğe maruz kalacağı vurgulanmıştı.

Daha önce de Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlallerinden endişe duyduklarını belirtmişti. Le Drian, Ulusal Meclis’te yaptığı açıklamada, Sincan’daki durumu dikkatle izlediklerini belirterek,  Çin’e Sincan’da “eğitim merkezi” adı altında faaliyet gösteren kampların kapatılması çağrısında bulunmuştu. Le Drian, ayrıca bölgeye uluslararası gözlemcilerin girişine izin verilmesi gerektiğini söylemişti. (AA/P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar