Hindistan Hindistan’da Babri Camisi’nin Yerine Hindu Tapınağı İnşa Edilecek

Hindistan Başbakanı Nerandra Modi'nin tarihi Babri Camisi'nin yerine inşa edilmesi planlanan Hindu tapınağının temel atma törenine katılacağı bildirildi.

hcevik 27 Temmuz 2020

Tapınağın inşasından sorumlu vakıftan yapılan açıklamada, 5 Ağustos’ta düzenlenmesi planlanan temel atma töreninin Başbakan Modi‘nin katılımıyla yapılacağı belirtildi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri nedeniyle sınırlı sayıda kişinin katılacağı törenin televizyondan naklen yayımlanacağı kaydedildi.

Hindular ve Müslümanlar Arasında Tartışma Konusu Olan Arazı

Uttar Pradeş eyaletine bağlı Fezyabad şehri yakınlarında Ayodhya antik kenti içinde, geçmişte Babür İmparatorluğu döneminde inşa edilen Babri Camisi’nin bulunduğu alan, uzun yıllardır Hindular ile Müslümanlar arasında tartışma konusuydu.

Hindular, Müslümanların 16. yüzyılda Hindu Kral Rama adına yapılan tapınağı yıktıklarını ve yerine cami inşa ettiklerini öne sürüyordu. “Babri Camisi’nin bulunduğu alanda, Ram Tapınağı olduğu” iddiası, ilk kez 1853’te mahkemeye taşınmış, dönemin İngiliz sömürge hakimince reddedilmişti.

Aşırılıkçı Hindular, Aralık 1992’de, Babür İmparatorluğu döneminde inşa edilen Babri Camisi’ni yıkmıştı. Caminin yıkılması, ülke çapında 2 bin civarında kişinin ölümüyle sonuçlanan ayaklanmalara neden olmuştu.

Hinduların Tanrı Kabul Ettikleri Kral Rama’nın Doğum Yeri

Hindistan’da Müslümanlar, söz konusu alana yeniden bir cami, Hindular ise tanrı kabul ettikleri Kral Rama’nın burada doğduğunu savunarak, tapınak inşa edilmesini istiyordu.

Başbakan Modi’nin liderliği olduğu Hindu milliyetçisi Hindistan Halk Partisinin (BJP) geçen yıl Babri Camisi’ne ait fazla arazinin bir bölümünün, arazinin ilk sahibi olduğu iddia edilen Hindulara verilmesi için Yüksek Mahkemeye başvuruda bulunmuştu. Yüksek Mahkeme, 9 Kasım 2019’da verdiği kararda, yaklaşık 1,1 hektarlık arazinin tamamının tapınak inşa etmek üzere kurulacak Hindu vakfına tahsis edilmesini, bunun karşılığında arazinin hak sahibi Müslüman vakfa başka bir yerden yaklaşık 2 hektar arazi verilmesine hükmetmişti.

Kararın ardından Başbakan Modi, 5 Şubat’ta tapınağın inşa etmek üzere “Şri Ram Janmabhoomi Teerth Kşitra Vakfı”nın kurulduğunu açıklamıştı.

Çeşitlilikleriyle Bilinen Rengarenk Hindistanın Milliyetçi Değişimi

Renkli kültürünün yanı sıra, dil, din ve etnik çeşitliliğiyle de bilinen Hindistan’ın, son yıllarda Hindu milliyetçisi iktidarın da etkisiyle asırlarca korunan bu mozaik yapıdan hızla uzaklaştığı görülüyor. Modi liderliğindeki BJP’nin, Hindistan’da Hinduların egemen olması gerektiğini ve ülkenin Hindulara ait olduğunu savunan “Hindutva” fikrine yönelik eğilimleri, ülke demokrasisini aşındırmayı sürdürüyor.

BJP’nin, “din birliği” adına ülkedeki farklı dinî ve kültürel gruplar arasındaki mevcut anlaşmazlıkları besleyen söylemi ve politikalarını arttırması, Hindistan’da yaşayan 200 milyonun üzerindeki Müslüman’ın ülkede ters giden birçok şeyde günah keçisi ilan edilmesine yol açıyor. (AA/P)

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar